Домкратів меч

Воєнрук у школі казав нам: «Коли ви виростете, вам манна каша з неба не буде падати! На голову! Сама!» Ми виросли. І дійсно, манна каша на голову не падає, слава Богу. І манна небесна, із якою воєнрук переплутав манну кашу, також не падає. Але воєнруки – люди специфічні. А ось коли в серйозному фаховому журналі, яким, безперечно, є «Книжковий Клуб+» зустрічаєш вираз «Факір на час», тут уже не можеш не дивуватися. Тому що плутати ХАЛІФА і ФАКІРА дозволено воєнрукам, можливо, викладачам технічних дисциплін, проте авторам, які пишуть пишуть про книжки, – пробачте. Одна моя знайома замість «Дамоклів меч» постійно вживала вираз «Домкратів меч», проте вона не була учасником книжкового ринку – ані як журналіст, ані як читач.

Інша справа – спортсмени. Їм багато чого можна не знати, бо вони й без того гордість Батьківщини. І всім треба брати з них приклад. Ось я читаю сайт champion.com.ua і бачу там таке повідомлення: «Фігурне катання. На Олену Ляшенко наділи пагони». Бідолашна Олена! Як це сталося! І що це були за пагони – якщо, скажімо, пагони плюща, це ще нічого, але якщо винограду – їй важко буде стрибати на льоду з таким вантажем, адже пагони винограду рано чи пізно дадуть грона. Зрозуміло, це смачно, але не дуже зручно. Краще б перед виходом на майданчик пагони все-таки знімати. (Врешті-решт, якщо б замість пагонів, на Олену Ляшенко наділи ПОГОНИ, усе було б значно простіше – погони стрибати не заважають, а, навпаки, можуть бути цікавим елементом костюму. Так що пропоную зняти ПАГОНИ з нашої фігуристки й замінити їх ПОГОНАМИ – принаймні на сайті.)

Але поряд із спортивними досягненнями у нас є й проблеми. Наприклад, із авторським правом. «Кажуть: «Свита робить короля», – пише сайт новин pravda.com.ua у матеріалі «Курочкін: Пан Порошенко вирішив заарештувати та розстріляти мене». Мене особисто тут найбільше зацікавило слово «кажуть». Хто каже? Де посилання на автора? Бо ми ж із вами знаємо, хто вдягнув короля у свитину. Це був пан Піховшек із каналу 1+1. Про нього я вже писав у ДЧ № 2, 2004 р. Отже, авторське право на короля у свитині за правом першого оприлюднення належить цьому пану, і в подальшому прохання дотримуватися закону. У нашому випадку правильно було б написати: «Піховшек каже: свита робить короля». Ось тепер усе гаразд, і з авторським правом, і з граматикою, бо цитата і є цитата. А для гарантії можна додавати: цитату подано у авторській редакції Піховшека.

Ну а я завжди буду стояти на сторожі авторських прав. І ви приєднуйтеся до цього захопливого процесу. Мій мейл kumle@skrynia.com.ua. Також чекаю на листи за адресою редакції ДЧ. Уважно дивіться навкруги й повідомляйте мені про все, що побачите. А заразом матимете можливість виграти передплату на ДЧ на весь 2006 рік.
ЩИРО ВАШ
Троль Кумле

Троль Кумле