Жадан у Києві: два виходи на біс і «голодна» публіка

1

17 лютого в Києві відбулася довгоочікувана подія – презентація нової книжки Сергія Жадана «Месопотамія». Чимала зала Культурно-освітнього центру «Майстер-клас» була переповненою, стільці доставляли і доставляли, сам захід тривав близько двох годин – Жадан щонайменше два рази йшов, але повертався, читав прозу та вірші, а глядачі-слухачі не могли наслухатися.

Вечір почався із жартівливого прохання автора вимкнути світло в залі, адже так здаватиметься, що прийшло більше людей (хоча насправді їх було чимало). Потім Жадан перевірив методом піднятої руки (й додав «ми зараз тут могли б за що-небудь проголосувати»), чи всі присутні прочитали «Ворошиловград», таких виявилося більшість, тож письменник попередив, що скоріш за все «Месопотамія» їм не сподобається, закликав іти додому та не купувати книгу, адже це щось зовсім інше. Звісно, всі залишилися на місцях, а людей навпаки додалося.

2

У такій дружній, інтимній та жартівливій, проте не без серйозності, атмосфері пройшла презентація «Месопотамії». До Києва «Месопотамію» почули в Кіровограді, Харкові, Дніпропетровську. На всіх вечорах письменник читав оповідання про Боба, харківського хлопця, який поїхав до Філадельфії для того щоби знайти родинне коріння, свого дядю. Він знаходить і його, і нью-йорківську повію… Для Києва Жадан вирішив вибрати інше оповідання, адже у нас тут «інтелектуальна публіка», крім того сама презентація відбувалася на Печерську, за словами письменника – «районі інтелектуалів» (після цих тез зал дружньо зробив «ггг»).

Жадан

«Книга складається з двох частин: перша частина – це 9ть оповідань, 9ть історій, 9ти чоловіків про їхні стосунки з жінками. Деякі стосунки закінчуються не дуже вдало, й не дуже оптимістично, інші закінчуються доволі добре, доволі оптимістично. Так чи інакше, ця книга про любов, про пошуки себе, про пошуки своєї ніжності, про пошуки своєї пристрасті, про свою пам’ять, свої втрати, власне, спроби ці втрати чимось заповнити. Справді, вона різниться від «Ворошиловграда», вона не містить соціальних конотацій, вона не така публіцистична, вона не стосується якихось зовнішніх проявів нашого життя, хоча з іншого боку, що таке зовнішні прояви нашого життя», – говорить Сергій Жадан про «Меспотамію».

Видання проілюстроване фотографіями харківського фотохудожника – Гамлета. Письменник надав йому адреси місць, вулиць, згаданих у книзі, та попросив сфотографувати спеціально для книги. Так виникло чимало фотокартин. Не виключено, що невдовзі відбудеться окремий проект – виставка фотографій Гамлета для «Месопотамії», адже це вже окрема, так би мовити, історія.

Окрім того, Жадан поділився із усіма присутніми «випереджаючи їх запитання» секретами творчої лабораторії письменника. «Найгірше що є в праці письменника – це коли тобі треба прочитати якусь еротичну сцену, а тут починає працювати кавовий апарат, і тоді ти не розумієш, чи ти не вчасно прочитав, чи місце не вдало обрано, чи то взагалі в цьому світі робиться щось не правильно», – додав Жадан.

d0686ca895b411e385ff1234c61f9f0f_7У цілому це була справжня презентація книжки, на якій близько двох годин автор читав текст – а люди слухали (Жадан власне перепросив ще за те, що прочитав всю книжку на презентації ). Не було спецефектів та додаткових вигадок від організаторів. Але самого Жадана було більш ніж достатньо, проте все одно публіка лишилася «голодною».

 

Також ви можете придбати книгу Сергія Жадана «Месопотамія» в інтернет-магазині ВсіКниги.

Ольга Гончар

Фото із Мережі