«Книги Великої Волині»: дещо про книжкову виставку

*З 26 по 28 вересня 2013 року в місті Луцьку діяла VІІІ книжкова виставка-ярмарок «Книги Великої Волині», яку організували Волинська обласна державна адміністрація, обласна рада та Луцька міська рада, ВОРВП «Надстир’я». До участі у виставці долучилися відомі українські та закордонні письменники, видавці, відомі громадські діячі, благодійні та комерційні структури. Як заявили організатори, дана виставка-ярмарок проводилася для того, щоб привернути увагу громадян до найактуальніших проблем сучасної видавничої справи, а також – популяризувати читання книг серед дітей та молоді.

 

На виставці-ярмарку свої книги представляли: Видавництво «Терен», Волинська спілка письменників, Видавництво «Ранок», книгарня «Руніка», Видавництво Волинської єпархії, «Видавництво Старого Лева», Видавництво «Надстир’я», Видавництво «Timpani», ПрАТ «Волинська обласна друкарня», ПВД «Твердиня», Видавництво СНУ ім. Лесі Українки, «Ключі», «АВЕРС» м. Львів, Видавництво «МАПА» м. Київ, Часопис «Дух і літера», Видавництво «Вежа-Друк» м. Луцьк, «Картографія», Літературна агенція «Піраміда», книги народного депутата України Ярослава Федорчука, журнал «Малятко», Львівський політехнічний університет та інші.

 

Загалом презентував свої книги 41 представник з України, Словаччини та Польщі. Незважаючи на прохолоду та дощ, виставку, яка діяла в Палаці культури міста Луцька, відвідала велика кількість людей, що надзвичайно приємно, адже це були не лише студенти, викладачі, вчителі, але й діти, які полюбляють читати книги і спілкуватися з письменниками.

 

*

26 вересня відбулася творча зустріч з молодими поетами, презентація словацької україномовної літератури, а також – круглий стіл на тему «Волинська книга в контексті українського книговидання, книгочитання та книгорозповсюдження». Багато дітей зібралося на творчій зустрічі з цікавою для них волинською письменницею Надією Гуменюк, яка презентувала дві нові книги «Чупакабра і чотири мушкетери» та «Лелеча фортеця».

*

Зі слів авторки «Лелечої фортеці», у цій книзі вона намагалася прищепити дітям любов до історичних пам’яток, любов до рідної землі, любов до природи. А головною героїнею книги «Чупакабра і чотири мушкетери» стала невідома тварина, про яку часто можна було почути по телевізору – чупакабра. Це третя книга про пригоди Радика Буслика, яка є смішною, незвичайною і такої чупакабри ви більше ніде не зустрінете. Від дітей із залу надходило багато запитань, опісля всі вони отримали автографи та придбали книги. Приємно було відзначити, що такі маленькі читачі, а так багато знають про героїв улюблених книжок. А Надія Гуменюк намагається прищепити дітям любов до рідного краю вже із найменшого віку.

У цей же день ми відвідали презентацію книг Володимира Лиса, відомого в Україні та й поза межами волинського письменника, неодноразового лауреата конкурсів «Коронація слова», володаря титулу «Гранд-коронація». Письменник вкотре розповів про нову книгу «Соло для Соломії», наголосивши, що жіночий образ Соломії, використаний у цій книзі, його найкращий та найулюбленіший, який торкає самого коріння людського серця. Багато почули і про «Століття Якова», яку вже так полюбили читачі. Зустріч виявилася надзвичайно позитивною та пізнавальною, а насамкінець з’явилося чимало бажаючих сфотографуватися з автором.

 *

 Володимир Лис на презентації книги «Соло для Соломії» з дружиною Надією Гуменюк, яка презентувала дві нові книги «Чупакабра і чотири мушкетери» та «Лелеча фортеця»

 

Також презентувала свої книги Ірина Фаріон – український політик та мовознавець, яка зібрала цілий зал охочих. Як на мене, то ця зустріч нагадувала більше лекцію, ніж презентацію, вона тривала близько трьох годин. Авторка розповідала про свої книги, багато цитувала та відповідала на запитання. Дізналися вже про третє видання книги «Мовна норма: знищення, пошук, віднова», про історію та мету написання. А також звернули увагу на книгу «Мова – краса і сила: Суспільно – креативна роль української мови в ХІ – середині ХІХ ст.» та лекцію про Степана Бандеру, яку можна послухати на диску. Почули про її проект «Від книги до мети» і ознайомилися з однойменним журналом. Загалом, зустріч була досить інформативною, з відчуттям націоналістичного духу.

 *

Ірина Фаріон на презентації своїх книг

Також всі бажаючі могли прийти на презентацію книг Петра Кралюка «Шевченко як мислитель» та збірки літературно-критичних есеїв та інтерв’ю «Від не-початку і до не-кінця» Олександра Клименка.

 

27 вересня відбулися такі презентації: – двомовної антології «Гравітація взаємності» Олени Криштальської та Збігнєва Владзімера Фрончека, – дитячих книг Оксани Кротюк, – книг автора з Рівненщини Валерія Войтовича, – збірки Василя Гея «Вірші моєї юності», – книг Ярослава Антонюка, Петра Боярчука, Віктора Гребенюка, Лідії Рибенко та ін.

 

Особливо цікаво було відвідати презентації книг Марії Матіос, Андрія Кокотюхи та Любка Дереша. Зокрема, Марія Матіос вкотре презентувала свою нову книгу «Черевички Божої Матері». Зацікавлювала розповідями про Іванку Борсук, очима якої ми спостерігаємо за всіма подіями, що відбуваються у книзі. Про метафоричну назву книги, яка розкривається в сюжеті. «Черевички Божої Матері» присвячені батькові письменниці, який, на жаль, покинув цей світ. Авторка, наголосила, що любить всіх своїх героїв, чи то поганих, чи то добрих. І намагається не жаліти читача, розповідає гірку правду, якої не буває забагато. Бо лише відчувши справжній першопочатковий біль, сльози, ми зможемо очиститися і переосмислити події, які відбулися у минулому. Та й сама письменниця важко переживає з героями їхню долю, кожне слово не дається їй легко і всі книги намагається писати на маленькій батьківщині, дивлячись на гори, щоб отримати енергетику рідних місць. Марія Матіос – надзвичайно талановита, проста у спілкуванні та із глибоким внутрішнім світом жінка, яка намагається відновити історію свого роду та розповісти про тих людей, яких вже немає, бо вони б цього хотіли, в принципі, як і кожен з нас.

 *

Марія Матіос на презентації книги «Черевички Божої Матері»

 

Також була представлена книга Ніки Нікалео «Любові полум’я», яка увійшла до ТОП-продажів книг на стенді «Коронація слова» на Форумі видавців у Львові. Для всіх бажаючих письменниця радо зачитувала уривки зі своєї книги і розповідала про те, що головними героями книги стали реальні люди, історія яких здається незвичайною, але тим не менш, правдивою, не придуманою.

*

Ніка Нікалео з презентацією книги «Любові полум’я»

 

На всіх зустрічах можна було не лише поспілкуватися, але й отримати автографи від улюблених письменників.

 

*

Автограф-сесія Андрія Кокотюхи

 

28 вересня відбувся круглий стіл «Від абетки до бестселлеру», на якому говорили про дитячу книжку. А ще презентували книги Петра Коробчука «Архівотека», «Парковий період», Миколи Мартинюка «Під мурами замку», Наталії Ротченкової «Свято в недільній школі» та ін.

 

Також  у рамках заходу нагородили лауреатів обласного конкурсу «Молоді літератори Волині», який проводився вже вшосте. Його метою є виявлення та підтримка літературних обдарувань, допомога у становленні особистостей молодих письменників. Загалом переможців визначають у чотирьох номінаціях: «Проза», «Поезія», «Література для дітей», «Літературна критика на прозові твори та поетичні збірки волинських авторів». Та цьогоріч журі, до складу якого входять письменники, науковці та видавці Волинського краю, визначали лауреатів лише у двох номінаціях. За рішенням журі, переможцями конкурсу у номінації «Проза» стали Ольга Сінькова, Дарина Кревська та Ірина Горщар. Відзначили також Олену Тищук та Катерину Бєляєву. У номінації «Поезія» лауреатами стали Наталія Хвесик, Тетяна Титюк, Тетяна Мартинюк, Дар’я Кондрашова. Заохочувальними грамотами відзначили Аліну Вавринюк, Ірину Дишко, Ірину Пироганич, Дарину Степанян.

 

Рада була побувати на виставці-ярмарку «Книги Великої Волині», поспілкуватися з творчими і натхненними людьми, прикупити книги, які не вдалося привезти з Форуму видавців у Львові, бо ж усі не помістилися до сумки. Приємно, що подібні заходи відбуваються у рідному місті:)

Оленка Кравчук