«МЕДВІН: Книжкова коляда – 2012» – бенкет під час чуми? (ФОТО)

До гарного швидко звикаєш. І те, що тричі на рік «МЕДВІН» влаштовує книжкові виставки-ярмарки, уже стало традицією. Чого це коштує самому «МЕДВІНу», відвідувачі не мають замислюватися – це, так би мовити, залаштункові процеси. Але цього разу з «Книжкової коляди» можна було винести не лише атмосферу свята, а й розуміння того, що це свято – під час великої кризи…

 

Орієнтування на місцевості

Беручи розклад заходів та список учасників, будь-який постійний відвідувач «медвінівських» ярмарків мимоволі зауважить дедалі більший шрифт, яким пишуть список учасників. Те, що колись ледь поміщалося у двох начебто непрофільних залах, тепер можна обійти за дві хвилини середнім темпом. Власне «книжкова» частина дуже скоротила фронт.

Відвідуваність книжкового ярмарку – на 12 балів! 

Головний організатор ярмарку Едвін Задорожний на запитання про «скорочення фронту» відповів так: «Ми нічого не скорочуємо – скорочує держава! Хіба люди стали жити краще? Звичайно, це і на видавництві позначається – запитайте у будь-якого видавництва, чи більше воно видає книг? А оскільки вони менше видають, то менше можуть запропонувати людям. Тому йти на виставку їм невигідно.

Ми всіх запрошуємо, пропонуємо гарні умови – вартість участі у ярмарку не змінилася, навпаки, ми йдемо назустріч людям… Брати Капранови, які завжди придумують різні заходи, щоб полегшити потрапляння книжки до читача (на кшталт акції «книжка за 1 грн»), цього разу взяли книжки у низки видавництв – «Махаон», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» та інших, аби ці книжки були на виставці, навіть якщо видавництва не змогли взяти у ній участі. Це наш із ними ризикований проект: буде можливість оплатити оренду місця за рахунок прибутку від продажу цих книг – чудово, а якщо такої можливості не буде, то сам «МЕДВІН» її оплатить». І що – скажете, нема чуми в країні?

«Літературної кав’ярні» більше на мапі ярмарку знайти не можна. Зате майданчиків побільшало, і «Майстер-кляса» розрослася до розмірів держави в державі – водночас відбувалося від 5 до 8 різноманітних майстер-класів, тому був серйозний стимул прийти на ярмарок для того, аби діти навчилися чогось корисного. З цією ж метою з’явилася цілком доречна під час зимових свят «Етнографічна територія».

.

Майстер-клас зі створення різних варіантів об’ємних вітражів із застосуванням трафаретів

.

Вчимося робити коника-мотанку з ниток

Майстер-клас з відтворення кераміки на гончарному крузі

 Українські вечорниці з ворожінням, народним співом та танцями, жартами, грою в калиту від фольклорного гурту «Гречаники» із села Велика Димерка, що на Броварщиніі.

ю 

Місця треба знати

Утім, більшість видавців, котрі таки доїхали на ярмарок, продовжують проводити свої заходи на власних стендах у формі презентацій нових видань та автограф-сесій їх авторів. Взяти на память автограф, а заодно і поспілкуватися було з ким відомі письменники Андрій Курков та Іван Андрусяк, письменник-фармацевт Анна Хома, відкриття цього року – авторка книг про магію українців Лілія Мусіхіна, автор історичних бестселерів Володимир В’ятрович, чудова художниця-ілюстраторка Ганна Осадко та ін.

Антоніна Спірідончева презентує збірку оповідань «Малолітка»

Експериментальний формат «РозвіртуалізаціяFacebook’y», як і раніше, користується любов’ю відвідувачів. Цього разу розвіртуалитися прийшли Надійка Гербіш, Макс Кідрук, Келя Ликеренко, Сергій Пантюк, Радій Радутний та половина Братів Капранових.

 Макс Кідрук під час живого спілкування зі своїми прихильниками

Проте якби не легендарне уміння останніх перетворювати будь-який захід на дійство, навіть такий популярний захід провалився б – бо в ідеалі на нього письменники мають запрошувати своїх віртуальних друзів, а поки що цього не відбувається. Хоча і так непогано вийшло:). Де б ще можна було почути, що Келя Ликеренко – це «Руданський у джинсах», а Радій Радутний «як письменник з’явився в результаті груповухи»?

 Келя Ликеренко на сеансі розвіртуалізації – як завжди, щира, усміхнена і відверта!:)

«Літературна кухня» теж зберегла свою традиційну привабливість.

 Лілія Мусіхіна, авторка бестселера «Магія українців вустами очевидця», на кухні пригощала галицькими вергунами

 .

Надійка Гербіш, авторка суперпопулярних «Теплих історій до кави», пригощала і їжею, і своїми історіями

Проте найбільші аншлаги і тут спостерігалися тоді, коли допомагати гостям готувати брався один із Братів Капранових. А особливо тоді, коли готувати смажений сир «Тарантіно відпочиває» прийшов Антін Мухарський.

Антін Мухарський прийшов на кухню як письменник – автор неполіткоректного роману «Доба. Сповідь молодого «бандерівця»

Чималий ажіотаж спостерігався хіба що, коли на презентацію книги «Школа футболу» завітав Владислав Ващук.

Мабуть, якби на ярмарку проводився рейтинг майданчиків, то найуспішнішим було б визнано новацію ярмарку – «Коляда University». Принаймні рекордна кількість відвідувачів, заради якої зносяться вільні стільці з усіх усюд, спостерігалася саме на цьому майданчику. Але це спостерігалося в основному в суботу – традиційний «дитячий день».

Свято Калити від Козацької Лицарської Школи

.

   Козацька Лицарська Школа демонструє свій хист

.

Неймовірні фізичні досліди та хімічні перетворення в науковому шоу від «Веселої науки» 

 

Передчуття «Єврокону»

Фантасти, як це у них майже заведено, жили своїм життям, відмінним від життя всіх інших – доки на ярмарку офіційно був дитячий день, у фантастів був день фантастики:). Цей день, як і належить зимовому дневі, був коротким – буквально шість заходів у програмі. Але фантасти і не ставили мети влаштувати феєрію на ярмарку – бережуть сили для «Єврокону», повернення якого в Україну у 2013 р. анонсував на своєму стенді журнал «Реальність фантастики».

Яна Дубинянська, Іраклій Вахтангішвілі, Едвін Задорожний та Віталій Капранов на прес-конференції з приводу Єврокону 

Фантасти нагадали, яким святом у 2006 році стало проведення «Єврокону» в Україні, коли у Києві зібралося кілька сотень любителів фантастики з усього світу… Цей успіх треба було закріпити. Хоча зазвичай одне місто приймає «Єврокон» як мінімум через 10 років. Проте українські фантасти вирішили ризикнути – мовляв, «втік, не втік, а побігти можна», якщо програємо 2013 рік, будемо претендувати на 2015 чи 2016.

Головний редактор «Реальності фантастики» Іраклій Вахтангішвілі розповідає, як це відбулося: «І ось у 2011 році у Стокгольмі наша делегацій висунула пропозицію. Чесно кажучи, я сам при цьому не був присутній – їздили Борис Сидюк і Олександр Васильківський як делегати з правом голосу. А взагалі від України було 12 осіб. І вони так добре провели агітацію… реклами узяли з собою, книги… Та й багато хто ще пам’ятав, як у 2006 році у Києві було добре. Наскільки я знаю, інші кандидатури просто знялися, щоб знову виграла Україна».

Уже можна починати пишатися, але такий захід вимагає дуже серйозної підготовки. Пан Вахтангішвілі цього цілком свідомий: «Звичайно, ми щороку проводимо Дні фантастики, «Портал», ще якісь фантастичні заходи, але «Єврокон» – зовсім інший рівень. До нас приїде багато гостей із 30 країн – не лише європейських, також з Ізраїлю, США… Зробимо все, аби їм було добре».

Заходи, швидше за все, відбуватимуться тут же, у «КиївЕкспоПлазі». Іраклій Вахтангішвілі сповнений оптимізму: «МЕДВІН», один із наших основних спонсорів, проводитиме масштабний книжковий ярмарок. А ми на цій базі проведемо «Єврокон». «МЕДВІН» надасть нам приміщення, буде спеціальний стенд, буде спеціальна програма – українською та англійською. Ми вирішили зробити так, як робиться в Європі: національна мова та іноземна мова. Якусь із цих двох мов наші гості точно знатимуть».

Який же залишок цього всього триденного свята під час чуми? Оптимістичний! Хоча дихання кризи відчувалося і на ярмарку, але здатність українців усміхатися майже за будь-якої скрути вкотре проявилась і тут. Тому триматимемо за організаторів кулаки, щоб і наступного разу у них усе вийшло! І головне, щоб видавці відчули необхідність участі у подібних заходах, бо «нести» свою книгу до читачів конче потрібно. І «нести»  її є кому, бо відвідуваність цієї виставки справді висока, а значить і затребуваність книжкових ярмарків є. А до того часу, може, і чума відступить…

Атанайя Та
Фото: Христина Приліп