Весняний книжковий ярмарок «МЕДВІН». Відкриття (ФОТО)

Хоча Київський Весняний книжковий ярмарок «МЕДВІН» проводиться уже всьоме, цього разу сміливо можна говорити не так про традиції, як про прем’єру. Переїхавши з «намоленого» місця у виставковий центр «КиївЕкспоПлаза», ярмарок також реформував формат. Тому це була не просто церемонія відкриття, а, так би мовити, потрійна церемонія відкриття: виставок «МЕДВІН. Київський весняний книжковий ярмарок», «МЕДВІН. Великодній тиждень рукоділля та хобі» та «Художній салон». Врешті-решт рукоділля тісно пов’язано з книгою – чудовим доказом цього твердження ведучого церемонії, одного з Братів Капранових, була вітрина з ляльками стовідсотково ручної роботи. Усі ці ляльки – літературні персонажі, наголосила голова київського громадського об’єднання «Де Стиль».

Звичайно, слово мав президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін. Йому не залишалося нічого іншого, як висловити радість, що у наш час книги усе одно продовжують видаватися і навіть купуватися. Утім, Андрій Куликов та Сергій Пантюк теж говорили лаконічно. Промови на церемонії були короткими і змістовними. Ніякого пафосу.

 

  Президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін  –  почесний гість Київського Весняного книжкового ярмарку «МЕДВІН»

 .

Ведучий пообіцяв родзинку у програмі третього, традиційно дитячого дня, виставки, а тоді запропонував запросити цю родзинку. Нею виявилася дитяча письменниця Євгенія Пірог, яка пообіцяла презентувати плід семимісячної праці 60 дорослих (письменників, художників, видавців) та понад 300 дітей – унікальну «Срібну читацьку книгу».

 «Родзинка» Дитячого дня виставки – письменниця Євгенія Пірог

 .

Звичайно, слово було надано і «першому заступнику Господа Бога на цій виставці» – Едвіну Задорожному. Він розповів, що з 8.00 уже почався відлік усеукраїнського Дня без нецензурної лексики – «мабуть, тому і відмінили сьогоднішнє засідання Верховної Ради». У будь-якому разі ведучий застеріг з метою профілактики не говорити про владу, «Євро» та бюджет ні слова!

І з урочистим запуском годинника, котрий відраховував час без матюків на виставці, офіційно почалася її робота.

Відлік часу Дня без матюків урочисто запустив Едвін Задорожний, генеральний директор виставкової компанії «МЕДВІН».Сергій Пантюк читав відозву з закликом утриматися від нецензурної лексики

 .

Новий напрямок роботи виставки-ярмарку – «Книжковий університет» – у перший день включав дві лекції: «Спільне і відмінне між радіо- та тележурналістикою» від Андрія Куликова та «Бізнес-провокація» від Антоніни Спірідончевої. Слухачів на лекції прийшло у багато разів менше, ніж могла вмістити виділена аудиторія, зате слухали вони дуже уважно. Утім, до кінця обидвох лекцій кількість слухачів перевищувала початкову. Якщо решта заходів цього напрямку залишаться на цьому ж рівні, на вихідні слід було б чекати аншлагу на лекціях…

 Андрій Куликов  – лектор у Книжковому університеті на «МЕДВІНі»

ю 

Брати Капранови на церемонії відкриття казали, що коли вони лише започатковували напрямок «Літературна кухня», то чули на адресу всі слова, крім цензурних. Проте напрямок виявився напрочуд популярним – ще б пак, коли улюблені письменники пригощають такою смакотою! Сьогодні, наприклад, можна було поласувати «Королівськими креветками за Фройдом» від Анни Малігон.

 

Молода поетеса Анна Малігон з асистентом ворожать над фройдівськими креветками

А Валерій Примост – не лише письменник, а й ведучий програми на «Меню-ТВ» – разом зі своєю чарівною дружиною готував гуакамоле та салат «Токіо», приправляючи ці екзотичні страви розповідями про свої подорожі.

 Валерій Примост із дружиною демонструє, наскільки зміцнює спільна кухня сім’ю

 .

Але якщо ви бачили, як люди на «Літературній кухні» не лише сидять, а стоять у проходах – значить, ви прийшли тоді, коли свою досить химерну страву готували Ірен Роздобудько та Леся Воронина. Страва справді виявилася чудернацькою: письменниці по черзі вкидали до каструлі та горщика різні складові своєї письменницької діяльності – філіжаночку для кави, ручку, якою хочеться писати, і багато інших маленьких дрібниць, які дарують натхнення. У кінці усі ці речі розігрувалися серед присутніх – таким чином можна було з рук улюбленої письменниці одержати сувенір… А щоб ніхто не пішов голодним, Леся Воронина принесла цукерки, а асистенти заварили чай і подали печиво.

 Ірен Роздобудько та Леся Воронина розігрували лотерею

Майстер-класів стало так багато, що для їх проведення організаторам довелося виділити не один, а декілька майданчиків. І якщо деякі з них уже були цілком упізнаваними (наприклад, каліграфія з Ольгою Верменич), то інші вражали своїм асортиментом.

 

 Каліграфічні навички удосконалювати можна нескінченно

.

Писанкарство, великодня листівка, великодня витинанка, вишивка стрічками, вишивка бісером, плетіння з бісеру, гачкування, розпис дерев’яних іграшок, кераміка – о, відвідувачам виставки було в чому повправлятися у перерві між обраними заходами!

 Скоро Великдень! Анумо писати писанки!

 .

На стендах видавництв лідирував журнал «Стіна»: із семи заявлених заходів три заявив саме цей часопис. Проте більшість учасників воліли просто демонструвати свої здобутки, не привертаючи додаткової уваги відвідувачів якимись заходами. Причому відвідувачів це, здається, аж ніяк не бентежило: люди охоче розглядали, мацали, розпитували, прицінювались…

 

Літературна кав’ярня трохи скоротилася від звичного розміру, тому не всі охочі могли вибороти тут собі сидяче місце. Щоправда, коли представник міністерства освіти й наукової роботи м. Анкара (Туреччина) пан Шамсуддін проводив круглий стіл «Цінність людини», людей у залі можна було порахувати на пальцях однієї руки, і ще б залишилося дуже багато вільних пальців.

 

 Круглий стіл по-турецьки

 .

Зовсім інша ситуація спостерігалася на поетичному марафоні «Віршень» – адже за новим календарем це було вже 35 віршня, а відповідно 37 віршня буде урочисто закрито цей поетичний суперфестиваль. Максим Розумний виступив модератором цього заходу, представляючи учасників літературної студії «Перехрестя» та гутірки «Севама».

  Максим Меркулов з літстудії «Перехрестя» на марафоні «Віршень»

Проте наймасовішим заходом «Літературної кав’ярні» стала прем’єра заходу – розвіртуалізація Faсebook. Відвідувачі отримали можливість у реалі поспілкуватися з письменниками, котрі мають тисячі друзів у соціальних мережах – Ірен Роздобудько, Максимом Кідруком, Андрієм Кокотюхою та Мілою Іванцовою (Ірена Карпа захід прогуляла).

Розвіртуалізовані Ірен Роздобудько, Андрій Кокотюха, Міла Іванцова

Причому можна було як послухати загальну розмову про особливості використання письменниками соціальних мереж, так і сісти з обраним літератором тет-а-тет і поговорити, скільки душа забажає, на вільну тему. Єдиний письменник, до якого нікому не вдалося сісти за столик, – один із Братів Капранових: виконуючи функцію ведучого, він балансував між усіх митців, які час від часу звільнялися, і дуже майстерно підтримував бесіду в потрібному руслі та форматі.

 Андрій Кокотюха, Міла Іванцова, Макс Кідрук та розвіртуалізатор-модератор незвичної зустрічі з читачами – Брат Капранов

Перший день роботи оновленого Київського Весняного книжкового ярмарку «МЕДВІН» виявився настільки барвистим і багатим на приємні враження, що аж хочеться схрестити пальці: нехай ця висока планка втримається бодай до кінця роботи ярмарку! Утім, підстави сподіватися на це є, і досить серйозні – варто лише прочитати список заходів, котрі організатори приберігають, наче туза в рукаві.

Атанайя Та

Фото: Христина Приліп