«Книжковий світ» під владою Патріарха: 11.11.11 11:11

 

Другий день Чотирнадцятого Київського міжнародного книжкового ярмарку «МЕДВІН: Книжковий світ-2011» не поступався першому. По багатьох пунктах успіх вдалося не лише закріпити, а й розвинути. На радість усім присутнім!

«Книга і кухня» сьогодні активізувалася – у її меню був справжній комплексний обід із трьох страв, хіба що розкиданий у часі. Спочатку лауреати цьогорічної «Коронації слова» Юрій Камаєв та Владислав Івченко варили «Ле суп рояль з еполетами» – а заодно і хвалилися цілком реальним, паперовим, виданням своєї книги «Стовп самодержавства, або 12 справ Івана Підіпригори». Письменницький дует натякав, що покуштувати наслідки своєї кулінарної діяльності дасть лише тим, хто купить книжку, бо книжка годує письменників, а у всесвіті має бути рівновага. (Насправді це доволі вільний виклад їхніх слів, який передає головну думку…)

Юрій Камаєв та Владислав Івченко на кухні MERX приправляли свою страву жартами

.

Другою стравою був десерт від сестер Черніньких «Вілла «Райські пташки», а запити це все можна було кавою по-сицилійськи, звареною фахівцем – принаймні великим теоретиком цієї справи, автором книги «Цікаво про каву» – Сергієм Ремінним.

Сергій Ремінний: «Ще трошки кави?»:)

.

Майстер-кляса тримала марку – сьогодні до вчорашнього краснопису та створення пісенника додалося палітурення книжок. Власне, сьогодні майстер-кляса переводила подих перед завтрашнім напливом – у дитячий день виставки-ярмарку тут очікується аншлаг.

Ольга Верменич вчить гостей виставки каліграфії

 

«Книга і театр та кіно» під завісу своєї роботи на ярмарку показали виставу від театру-студії «РАЙДО» «Ваш вихід» за твором присутнього тут таки сера Генрі Лайона Олді власними персонами. І цей найкращий фантаст Європи після останнього поклону підвівся зі свого місця і заявив: «Не знаю, як вам, а мені сподобалося»:). Можливо, не всі глядачі поділяли його думку – особливо ті, які читали саму повість, бо все-таки зауважень до постановки при бажанні можна було б озвучити чималенько. Але такий формат літературних творів теж має право на існування. У цьому всі були одностайні.

Вистава «Ваш вихід» за повістю Генрі Лайона Олді від театру-студії «РАЙДО»

.

Основний вид діяльності письменників на книжкових ярмарках – роздавання автографів. Сьогодні за цим заняттям було зокрема помічено Андрія Кокотюху, Ірену Карпу (вона таким чином без будь-якої взагалі-то притаманної їй помпи і скандалу презентувала свою нову книгу «Піца «Гімалаї»), Анатолія Дністрового (він приніс нове видання своїх «Пациків»)… Та й не лише їх.

Андрій Кокотюха

 

Анатолій Дністровий

 

Ірена Карпа

 

Якщо у програмі заходів ви побачите «автограф-сесія Марини та Сергія Дяченків», знайте: за двох віддуватиметься один Сергій. Невже цього достатньо для кворуму?

Сергій Дяченко

.

Олександр Есаулов, якого не було в програмі, а тому по автографи підходили лише втаємничені, презентував свою теж «короновану» книгу – «Переможців не судять». Теоретично за гарної поінформованості всі п’ятсот примірників цієї книги мали б розмести відразу, але широкий загал про «Переможців не судять» не знає. Ех!

Богдан Будний та Олександр Есаулов

.

Підписував «Залишенця» і Василь Шкляр – якийсь трохи стомлений. Хоча воно і не дивно… Приємно було бачити цю народну стежину, яка не заросте до пана Василя – люди дисципліновано шикувалися у чергу, щоб не перекривати проходу, але все одно трохи ускладнювали пересування людського потоку.

Василь Шкляр у перерві між автограф-напливами

.

Але справжнім рекордсменом з кількості розданих автографів був Юрій Андрухович. Хто бачив чергу охочих узяти у живого класика автограф, той не сумніватиметься у тому, що Андрухович сьогодні був фаворитом, як ніхто.

Щасливий Юрій Андрухович зі своєю новинкою «Лексикон інтимних міст»

 

Черга за автографом Патріарха

.

А ще з письменниками на ярмарку можна творчо зустрічатися. Одна така зустріч, на тему «Як стати успішним письменником», відбулась у п’ятницю з Ладою Лузіною. У літературній кав’ярні ця успішна у всіх розрізах письменниця відповідала на всі питання, пов’язані з письменницьким успіхом. Слід зазначити, відповідала дуже вичерпно, щиро і цікаво.

Лада Лузіна: «Як стати успішним письменником?..»

.

Присутність турецьких видавців на ярмарку дуже тактовна і ненав’язлива – якби на ній не акцентували на церемонії офіційного відкриття, навряд чи хтось узагалі звернув би на неї увагу. Сьогодні це був круглий стіл на тему «Мудрість всесвіту». Пан Шамсуддін Тюркан (якщо я правильно передаю кирилицею його прізвище) дуже поетично як на фізика говорив про дивовижність життя та мудрість Аллаха – з ним від усього серця хотілося погодитися, що присутні охоче і робили. Судячи з щедрості, з якою турки роздають свої книжки, цей приїзд – не намагання завоювати ринок, а просто цивілізаційна місія. Хоча нічого такого, до чого б могли присікатися ксенофоби, пан Шамсуддін не сказав. І справляє він враження людини не політкоректної, а саме мудрої, яка вже давно зрозуміла головне і тепер не намагається підігнати всіх несхожих на себе під свої уявлення.

 

Почесний турецький гість пан Шамсуддін Тюркан про мудрість всесвіту

.

Дуже серйозним заходом став круглий стіл «Книжковий ринок України, Росії, Казахстану, Білорусі та Киргизстану». Проводив його Президент Асоціації книгорозповсюджувачів незалежних держав Анатолій Горбунов. Страхував і доповнював росіянина Президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін. Наприклад, коли пан Горбунов сказав, що на одного білоруса припадає аж цілих 4 книги, виданих у Білорусі, пан Афонін уточнив: але лев’яча частка з них – це книжки, надруковані на замовлення російських видавців. Просто тому, що у Білорусі дешевше…

А взагалі цифри, озвучені паном Горбуновим, примушують повірити, що не все так погано у нашому домі. Виявляється, у начебто благополучній у книжковому плані Росії на одну книгарню припадає 47,3 тисячі людей, а у нас 32,1 тисяча. Хоча все одно за євростандартами книгарень у нас би мало бути у 2,5-3 рази більше… ну, це ми і самі здогадуємось.

Анатолій Горбунов та Олександр Афонін
.

Коли надворі посутеніло, настав час для дискусії при свічках «Чоловічий погляд на еротику в сучасній культурі». Дискутантів було обрано з вишуканим смаком – це були корифей української еротичної літератури Юрій Винничук та секс-символ Олексій Богданович. Говорили не лише про аудіоверсію книги Винничука «Весняні ігри в осінніх садах», начитану Богдановичем, а й про багато естетичних та морально-етичних питань, нерозривно пов’язаних з еротикою.

У нашій країні аудіо-книги поки що не особливо поширені, але і цей формат поступово торує собі дорогу на ринку. І нехай у нього все вийде! Особливо коли йдеться про «Весняні ігри в осінніх садах»!

Видавець розповідав про те, як пробу Богдановича показав своїм російським подругам – ті відповіли, що половини слів не зрозуміли, але голос їх просто зачарував… І ще попередив, що слухати цю аудіо-книгу треба з певними пересторогами – а то одна пані автомобілістка, яка ввімкнула собі «Весняні ігри в осінніх садах» за кермом, у деяких місцях просто розуміла, що їй терміново треба з’їхати на узбіччя:).

Юрій Винничук та Олексій Богданович

.

Якщо у програмі заходів написано «модератор Сергій Пантюк», туди неодмінно треба сходити. Цього разу Сліва презентував книгу Якова Гальчевського «Проти червоних окупантів». Книга неоднозначна, але вкрай корисна. Пантюк розповів, що при виданні вирішив залишити авторську мову, не змінивши ані титли, ніже тії коми. Тому весь колорит 20-х років ХХ ж таки століття просто хлюпає з кожного рядка…

Сергій Пантюк на майданчику «У Пегаса»

.

У фантастів, які в рамках книжкового ярмарку подовжують проводити свою Міжнародну конференцію «Дні фантастики в Києві-2011», сьогодні теж була насичена програма. Відбувся семінар зі спілкування з вампірами, Володимир Арєнєв прочитав доповідь «Персонаж у художньому творі: статика та динаміка», Яна Дубинянська ділилася власним досвідом добування користі із взагалі-то символічних і декоративних фантастичних премій, а Ілона Волинська на пару з Кирилом Кашеєвим зітхала з приводу неспроможності вітчизняного виробника відбити читача у західного аналога. Тема зітхань називалася «Хороші дівчатка не курять: герой та мораль у підлітковому фентезі». Головна думка була така: якщо у творах зарубіжних авторів герої-підлітки схожі на реальних підлітків, то наші персонажі підліткового віку – цілісні особистості, яким невідомі ні моральні хитання, ні спокуси, та й фізіологія над ними не владна, тому доводиться просто ґвалтувати правду життя, щоб такий персонаж не загинув за законами жанру на першій сторінці через свою повну нежиттєздатність…

Володимир Арєнєв розкриває секрети написання  творів

.

Подивимося, які сюрпризи приготував нам найнасиченіший день ярмарку – третій, дитячий. Щось підказує, що всі сили видавців буду кинуто на нього…

 

Атанайя Та
Фото Христини Приліп