Форум видавців-2011: проводжаємо старий рік (ФОТО)

От і закінчився 18-ий Форум видавців – головна подія книжкового року України, на яку чекають і до якої готуються видавці, письменники, читачі. Згідно з вітчизняним видавничим календарем, який дещо різниться від звичайного, у вересні на Форумі всі учасники проводжають старий видавничий рік і зустрічають новий. Як пройшло святкування, хто приїхав, що приготували учасники на свято – про це ми і вирішили згадати у нашому фоторепортажі.

Зрозуміло, що Форум – подія багатогранна, широка, яка поєднує в собі чимало напрямів видавничої діяльності і дотичних до неї. Кожен видавець, автор, читач приїжджає на Форум з різним завданням, але з однією метою – підтримати книгу, літературу та читання загалом. Згідно з цим ми виокремили деякі групи, які ілюструють багатоманітність напрямів роботи Форуму, але всі вони довкола одного – Книги.

 

Форум ЛІТЕРАТУРНИЙ

Що очевидно. Літераторів вистачало. Часом їхня кількість на квадратний метр Палацу мистецтв перевищувала всі можливі і неможливі норми. Усі вони брали участь у всіляких заходах – від читань і круглих столів до звичайних автограф-сесій і презентацій новинок. Про топових українських письменників, а також про незвичні заходи від видавництв будуть наступні наші фотознімки.

Автограф-сесія Василя Шкляра на стенді видавництва «Ярославів Вал»

.

«Золота авторка України» Люко Дашвар підписує читачам свою нову книгу «Макар»

.

Ірен Роздобудько перед початком автограф-сесії на стенді видавництва «Нора-Друк»

 

Марія Матіос приїхала на Форум зі своєю новою книгою «Армагедон вже відбувся» (ЛА «Піраміда»)

 

Армія фанатів Ірени Карпи ледь не зламали стенд видавництва «Клуб Сімейного Дозвілля»

 

Автограф-сесія переможців конкурсу «Коронація слова». На фото: Дара Корній (роман «Гонихмарник»), Вікторія Гранецька (роман «Мантра-омана»)

.

Усім давно зрозуміло, що недостатньо прийти у конференц-зал, запросити автора книги і просто розказувати про нову книжечку. Звичайно, якщо мова не йде про літератора світового масштабу. Інтерактив, мультимедійний супровід, конкурси, подарунки – все це заохочує читача прийти на презентацію і придбати ту чи іншу книгу. Але незвичних презентацій було не так вже і багато, згадаємо деякі з них. Взяти хоча б розкручену і розпіарену збірку «Письменники про футбол» і футбольний матч літераторів проти читачів. Завдяки цьому проекту питання неконкурентності збірок вирішено. Рецепт успіху простий: відомі літературні імена і цікава концепція збірки.

Хоча вже традиційно, але все одно не так, як усі, презентували свою нову книгу «Щоденник моєї секретарки» Брати Капранови на своєму зеленому «Запорожцеві», підписуючи своїм читачам книжечки і розповідаючи  всілякі цікаві історії про новий роман, про життя  і про себе.

Брати Капранови, їхній новий роман «Щоденник моєї секретарки» і зелений «Запорожець» зустрічали форумчанинів

.

Якщо говорити не лише про сучасну українську літературу, а й про світову класичну, то цікавою була презентація книги для підлітків «Легенди з Книги Джунґлів» Ред’ярда Кіплінга, до якої додається ще й музичний диск з піснями на вірші Кіплінга.

Виконує пісні лідер гурту «Тінь Сонця» Сергій Василюк. Тому на презентації, окрім читання уривків твору, був також рок-концерт у підтримку видання, на який прийшли фанати і Кіплінга, і українського року.

 

… МІЖНАРОДНИЙ

Завдяки 6 Міжнародному літературному фестивалю у рамках Форуму всі охочі могли ознайомитися з літературним надбанням не лише України, а ще й 30-ти країн-учасників, серед яких були наші сусіди (Росія, Білорусь, Польща та ін.), інші країни Європи (Німеччина, Швейцарія, Іспанія та ін.), а також, як то кажуть, країни екзотичні (Австралія, Нова Зеландія, Бразилія, Нігерія, Конго). Тож львів’яни та гості міста у найрізноманітніших і найгарніших місцях (від залів палацу Потоцьких до славнозвісних закладів мережі «FEST») мали пречудову нагоду попрактикуватися у мовах різних народів світу, відвідуючи всілякі зустрічі й читання зарубіжних учасників.

Чеська перекладачка, публіцистка Грегорова Бара захоплюється альпінізмом і пише дисертацію про становище жінок у Киргизстані

.

Відкриття Мандрівної виставки «SwissLib. Швейцарські літературні гастролі». Читає швейцарський письменник Каменіш Арно

 

Відома польська письменниця Ольга Токарчук презентувала на Форумі свою нову книгу «Веди свій плуг понад кістками мертвих» (вид-во «Урбіно»)

 

Українські шанувальниці Марека Краєвського раді зустрічі з польським письменником

.

Письменник Фістон Мванза Муджіла з Конго емоційно і натхненно читає свої твори

.

… ОФІЦІЙНИЙ

Назва дещо умовна. Але тут можна згадати про конкурс «Найкраща книга 18 Форуму видавців», володарем Гран-прі якого  стала книжка «Українські мистці Парижа. 1900-1939 рр.» Віти Сусак («Родовід» – «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»). З іншими переможцями можна ознайомитися на сайті Форуму. До офіційних заходів можна віднести, зрозуміло, відкриття Форуму і, наприклад, дискусію на тему «Літературні премії та конкурси в Україні», що відбулася в малій сесійній залі Львівської міської ради. На офіційній зустрічі були присутні президент «Форуму видавців» Олександра Коваль, керівник премії «Книжка року» Костянтин Родик, засновник та організатор конкурсу «Коронація слова» Юрій Логуш та інші почесні гості.

Письменник та перекладач Андрій Содомора розказує про премію імені Максима Рильського

під час дискусії «Літературні премії та конкурси в Україні»

 

… ФАХОВИЙ

У цьому напрямі можна перерахувати чимало заходів. Це і вже четвертий Бізнес-форум, і другий  Бібліотечний форум, і перший в Україні Міжнародний перекладацький фестиваль «Translit», і різноманітні майстер-класи як для видавців, так і художників-ілюстраторів про те, як створювати, наприклад, графічні романи та карикатури, й літературних критиків, як капостити у межах компетенції та ін.

Презентація Джозефа Галарно «ДНК. Інтернет-технологій у видавничій індустрії: уроки інновацій для початківців»

ю

Майстер-клас від ГО «Вікімедіа Україна» «Вікіпедія – енциклопедія 21 століття для видавців та читачів»

.

ДИТЯЧИЙ

У цьому напрямі роботи форумів такого масштабу зазвичай є заходи про дітей і для дітей, тобто це там, де дорослі говорять про дитячу літературу, і там, де щось проводиться безпосередньо для діточок. Заходів було замало. А ті, що були, відбувалися на цокольному поверсі Палацу мистецтв. Чесно кажучи, місце похмуре. Тому зустріти там багато діток нам так і не пощастило. Діти тинялися між виставковими стендами з батьками і навіть губилися у натовпі. Лише у неділю проходило свято для маленьких – 6-те свято в Країні Ангелят у рамках Форуму традиційно навпроти ЛНУ ім. Івана Франка.

Можна спробувати обґрунтувати таку помірну зацікавленість дітьми на Форумі тим, що по Україні і у тому ж Львові проходять окремі фестивалі, присвячені дитячій літературі, де відбуваються і наукові семінари, і авторські обговорення, і розважальні заходи для юних читачів. Це і Львівський міжнародний дитячий фестиваль, і Київський фестиваль «Азбукове королівство Магів і Янголів», і Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час», що проходить у декількох містах. Якщо ж говорити не про спосіб заохочення дітей до читання, а власне про дитячу продукцію, то цього року були представлені чергові шедеври від Владислава Єрко («Кресало» від «А-ба-ба-га-ла-ма-ги»), від Мар’яни Савки та Володимира Штанка («Казка про Старого Лева» від «Вид-ва Старого Лева»), від призерів Міжнародного бієнале ілюстрації в Братиславі «ВІВ 2011» – видавництва «Навчальна книга – Богдан» («Рукавичка») та безліч інших сюрпризів для дитячого читання.

Діти розглядають ілюстрації книжки Романа Скиби «Баламутники» на її презентації («Видавництво Старого Лева»)

 

Майстер-клас за книжкою «Секрети пластиліну» («Махаон-Україна»)

 

 

… ПЕРФОРМАНСНИЙ

Найцікавіші заходи Форуму відбувалися, як і зазвичай, у вечірню пору. Щоб класичні літературні читання перетворити у перформанс чи хоча б на цікаве дійство, треба проявити свій креатив. Тому читання на Форумі перетворюються у читання-тандем, читання-марафон, читання нон-стоп. Неодноразово цього року можна було почути разом з віршами і музичний супровід. Цей напрям помітно розвивається і можливо незабаром ми будемо говорити про це, як про окремий самобутній вид поезії чи музики.

Марк Токар і Любов Якимчук у театрі ім. Леся Курбаса з музично-поетичним перформансом «Дзеркала»

 

Порадували око повні зали глядачів на «Вечорі Іронічної Поезії» та «Ночі Еротичної Поезії», де відвертості і гумору не було меж. Як бачимо, на Форумі з’являється все більше і більше літературних експериментів, цікавих заходів, але, зрозуміло, є ще, куди рости і що шукати.

Брати Капранови на «Вечорі Іронічної Поезії»

.

Білий зал театру «Воскресіння» у спекотну «Ніч Еротичної Поезії»

 

Виступ Галини Крук «Співіснування» (текст/музика/відео)

.

.

… ЗІРКОВИЙ

Без представників шоу-бізнесу зараз вже нікуди не дінешся. Хочете привернути до себе увагу – запрошуйте знаменитість, і хай вона стане автором якоїсь книжки. Цього року Ольга Сумська презентувала книгу про секрети краси у видавництві «Ранок», Руслана Писанка з книгарнею «Читайка» поділилася кулінарними премудростями.

Ольга Сумська: «Краса жінок – найдорожче, що є в Україні»

 

 

Серед охочих сфотографуватися з Русланою Писанкою були і жінки, і чоловіки

 

Відвідала Львів і голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» Катерина Ющенко, презентувавши поетичну антологію. Ну і куди ж без музикантів! Послухати «Ot Vinta», «Перкалаба» та інші гурти можна було у затишних львівських клубах.

 

… ГАЛЕРЕЙНИЙ

Тим, хто не вперше відвідує Львів у вересні, добре знайома галерейна програма Форуму. Зазвичай у популярних галереях міста Лева експонуються роботи ілюстраторів, фотографів, різні мистецькі проекти, які межують з літературою. Цього року було представлено виставку сатиричних рисунків у стилі картун Любомира Т. Винника, фотовиставку «БОМЖ: Без ознак мистецького життя» Ростислава Шпука, де на фото в ролі безпритульних були Тарас Прохасько, Юрій Іздрик, Софія Андрухович, Володимир Єшкілєв, Юрій Андрухович, Олег Гнатів. Також норвезькі фотографи та поет, дослідивши місто Прип’ять, створили «Project Pripyat», що поєднує фотографію та поезію. Австрійські гравюри на дереві можна було побачити на виставці «Дереворити, інспіровані літературою: краєвиди і портрети» Крістіана Тангойзера.

Злободенні рисунки у стилі картун Любомира Т. Винника експонувалися у Музеї ідей

 

«Project Pripyat».

…пігментні плями/на спаленій шкірі міста/яку ніхто не натягне/

і не набазграє…

 

… НОВІТНІЙ

Поки активно обговорюються позиції друкованого слова, електронні книги все більше проникають у повсякденне життя. На Форумі цього року активно презентувалися вже і електронні книги. Так київське видавництво «Глоуберрі Букс» презентувало свою дитячу книжку «Книжка з’їжка» для пристроїв «PocketBook», яка, за словами видавців, є чимось середнім між мультфільмом, грою і паперовим виданням. Хтозна, яким Форум стане вже зовсім скоро. Може, ми будемо ходити з одним електронним пристроєм і на стендах завантажувати файли з книжками. Чи взагалі робити це вдома, не встаючи з диванів.

Один замість усіх

 

… В ЦІЛОМУ

Цього року Форум став повнолітнім… Львів завжди чекає на Форум. Місто стає гіперактивним. Усюди книжки. Навіть у кав’ярнях та ресторанчиках з’явилося «Книжкове меню», за яким можна замовити і перші, і другі страви, і десерт. Розмови усюди теж про книжки.

Форум розростається. За словами організаторів, цього року рекордна кількість авторів – понад 250, загалом учасників близько 800, значно зросла кількість заходів з 400 до понад 750. З’являються нові локації заходів. Приїжджають гості з різних країн світу. Проте багато-хто з видавців відмітили меншу кількість відвідувачів порівняно з минулим роком. Хтозна, через що це? Вхідні квитки? Читачів стає менше? Чи нашому народу просто не до книжок?..

 

Ось так ми і провели черговий видавничий рік! Натхнення і гарних ідей нам усім у новому видавничому році!!!

До зустрічі на 19 Форумі видавців!

.

P.S. Редакція «Друга читача», на превеликий жаль, не змогла побувати на всіх заходах. Адже їх дуже багато, і деякі з них відбувалися водночас. Якщо Вас насправді щось захопило або навпаки не сподобалося – пишіть нам тут у коментарях або в наших групах на Facebook та Вконтакте. Обговоримо Форум разом, знайдемо помилки, внесемо свої пропозиції щодо організації, щоб з кожним роком Форум ставав більшим, сильнішим, кращим!

 

Щиро Ваш

«Друг читача»