Високий старт «Книжкового світу»

 

7 квітня на традиційному місці (столичний експоцентр «Спортивний», у просторіччі знаний як Інститут фізкультури) стартував VI Весняний Київський міжнародний ярмарок «Книжковий світ». Сама церемонія офіційного відкриття показала, що з року в рік ярмарок тільки креативнішає і нарощує масштаб. Цього разу у його рамках також відкрився V фестиваль християнської книги та вже традиційний Фестиваль фантастики (від «фантастичної» гілки слово мали Марина та Сергій Дяченки). І церемонію, і сам ярмарок прикрасила Влада Прокаєва, яка прийшла не лише для того, аби себе показати, а й презентувати фотовиставку соціального проекту «Зірки з книгою в серці» від Благодійного фонду «Обдаровані діти – майбутнє України». Дмитро Павличко, поет і політик, виголосив чимало пафосних і гірких слів («Таке враження, що це промова не на відкриття, а на закриття ярмарку!» – шепотілися за столиками гості ярмарку). Виступили і зовсім зарубіжні гості – Пол Янг, який вихвалявся своїм українським корінням, та Девід Бейкер, який зізнався, що лише щойно почав це саме українське коріння відрощувати… А особливою радістю став виступ російського гостя державною мовою – зал одноголосно підсумував: «Ви говорите краще, ніж Азаров!»

Деякі видавництва зрозуміли, що просто запросити автора на свій стенд і назвати це презентацією книжки недостатньо, і почали проявляти свою фантазію активніше. Абсолютним чемпіоном з кількості вигадок у перший день виставки стало видавництво «Навчальна книга – Богдан». Спочатку було відкриття постійної акції – «Прочитай вірш уголос і отримай знижку на книжку!» – себто підходите, читаєте вірш із книги улюбленого автора й отримуєте 5 % знижки на ту книгу. Потім почала свою роботу Книжкова Залізниця – на іграшковому поїзді за машиністів були перекладач Володимир Чернишенко та ілюстратор Аня Осадко, а за пасажирів – герої пластилінових ілюстрацій цієї самої Ані Осадко. А після цього був збір підписів на підтримку серії «Легенда світокраю» – бажаючі розписувалися на майже пергаменті, одержуючи можливість стати Небесним піратом та отримати «Великий сорокушачий ярлик», що теж дає право на знижку. Навіть дорослі не могли втриматися від таких спокус!

Книжку на «Медвіні» вже неможливо уявити без кухні. Цього разу страву нашвидкуруч для незнайомої панянки, котру зауважуєш вранці поруч у ліжку, готував відомий львівський еротоман Юрій Винничук. Асистував йому один із братів Капранових. У процесі приготування з’ясувалося багато цікавих фактів із біографій обох письменників. Присутні сміялися і стікали слиною в чеканні дегустації.

«Майстер-кляса» сьогодні потішила традиційними ляльками-мотанками, «Паперовим шрифтом», палітуренням книжок та майстер-класом з оригамі. Приємно, що «клієнтами» «Майстер-кляси» сьогодні були не так діти, як дорослі – отже, наші люди ще не втратили потреби вчитися!

А на творчому майданчику журналу «Стіна» відкрилася виставка дитячих малюнків міжнародного екологічного конкурсу «Світлий образ майбутнього планети». Всі бажаючі зможуть і в наступні дні роботи ярмарку поцінувати несподівану майстерність маленьких художників. І зворушитися, звичайно!

Зовсім несподіваним заходом стала танцювальна увертюра «Захоплення книгарні «Сяйво» у виконанні балетної трупи «А-6». Видовище це дуже привабило фотографів, хоча не завадив би такий собі античний хор, який би пояснював невтаємниченій публіці: ось дівчатка з книжками символізують читацький загал, ось чоловік у діловому костюмі, котрий забирає книжки у дівчаток, виступає у ролі Леоніда Черновецького, а хлопці в чорному, котрі викручують руки дівчаткам – це охорона. А те, що дівчатка починають проявляти сексуальну активність і таким чином видурюють свої книжки назад – це символізує нетрадиційність методів, до яких громадськості доводиться вдаватися, аби відстояти свої права. Те, що в кінці балету всі головні учасники надягають чорні плащі та маски головних фігурантів цієї справи, взагалі не має прямого стосунку до попереднього сюжету.

«А-6» зізнаються, що взагалі-то не підтримують політичних акцій, але чого не зробиш, аби зберегти книжку на «Хрещатику»!

Медвінівські аудиторії ще ніколи не були такі повні! Та ще й людьми, які активно щось конспектують! Причина тому – один із основних весняних напрямів роботи ярмарку «Книжковий університет (лекції, семінари та майтер-класи)». Сьогодні чимало і видавців, і просто відвідувачів на повну котушку скористалися можливістю дізнатися щось нове і корисне у царині книговидавництва. Список можливих лекцій вражав! Можна було почерпнути багато конкретики з лекції  «Електронна книжка. Як це робиться» головного редактора «Видавничого дому «Мост паблішинг», керівника проекту BookLand) Олексія Авраменка. Або навчитися складати ціну книгам на лекції «Книжкові фінанси: собівартість, ціни, склад витрат, авторські відрахування – як врятуватися у морі цифр»  письменників і видавців Братів Капранових. Або дізнатися про деякі тонкощі ремесла на лекції «Мандрівники у часі: проблеми історичної белетристики» Девіда Бейкера. Або надихнутися на власну творчість на лекції «Промоція української книжки в електронних медіа» однієї з найкращих книжкових кріейторів в Україні (працювала у видавництвах «Кальварія» та «Грані-Т») Діани Клочко. Бажаючі могли поспілкуватися на тему «Художня література: розвага чи інструмент євангелізації» з колишнім кримчанином, а нині американцем Володимиром Імакаєвим. Особливий фурор викликав міні-тренінг від Українського медіа-холдингу «10 заповідей успіху» Іцхака Пінтосевича.

Не всі письменники банально намагалися просунути свої книжки. Ось Сергій Пантюк, наприклад, презентував свій оновлений проект «Інша література» – тепер вона «переїхала» на сайт insha-literatura.org.ua. Шкода, що до того часу багато відвідувачів уже просто не витримували такого емоційного та інформаційного навантаження. Але приємно, що цей книжковий ярмарок насичений, як ніколи раніше!

Атанайя Та