Акунін відмовився йти на збори літераторів разом з Путіним

*

 

Борис Акунін відмовився брати участь у Російському літературному зібранні, яке відбудеться 21 листопада 2013 року в Російському університеті дружби народів. Про це рішення письменник повідомив на своїй сторінці в Facebook. Свою відмову він пояснив небажанням перебувати в одному приміщенні з президентом Володимиром Путіним. Акунін зазначив, що не хоче перебувати поблизу від президента, поки в Росії є політв’язні. «Це означало б, що я вважаю для себе можливим слухати промов про прекрасне, що походить від людини, яка тримає у в’язниці людей за їхні політичні переконання», – написав він.

 

Письменник додав, що він із задоволенням поспілкується з Путіним на теми літератури і читання після того, як випустять усіх політичних в’язнів, зокрема, Михайла Ходорковського, Надію Толоконникову і Марію Альохіну. «Зображуючи кордебалет навколо авторитарного правителя, письменник, та й всякий публічна людина, тим самим як би погоджується з його методами правління», – підкреслив Акунін. На заяву письменника відреагував прес-секретар президента Володимира Путіна Дмитро Пєсков. У бесіді з порталом Slon Пєсков назвав відмову Акуніна «суспільним нігілізмом, який нічого конструктивного із себе не представляє». Також прес-секретар Путіна зазначив, що не розуміє, кого письменник має на увазі під політичними ув’язненими. Пєсков підкреслив, що арешти з «болотної справи» не мають до політики ніякого відношення.

 

Про своє небажання відвідувати Російське літературне зібрання заявив також Едуард Лимонов. Письменник опублікував у своєму блозі в LiveJournal лист, який відправив у відповідь на запрошення. Зокрема, в ньому містяться наступні слова: «Мені повідомили, що запрошені мало не тисяча письменницьких голів. Я ж глибоко переконаний, що в кожну епоху існує насправді або один значний письменник, він же мислитель і володар дум свого часу, або лічені одиниці. Я впевнений, що цим ліченим одиницям нема чого збиратися разом. Існує дружба ідей, а ще частіше боротьба ідей, але літературне зібрання в тисячу голів, напідпитку письменники (а вони завжди напідпитку), – це сором». Також Лимонов зазначив, що не хотів би опинитися сидячим в кріслі актового залу РУДН, коли на сцену зборів підніметься «як вища посадова особа держави», тому що не бажає, щоб його ім’я використовували для посилення авторитету влади.

 

Російське літературне зібрання 21 листопада буде проведено з ініціативи адміністрації президента, зокрема, радника Володимира Путіна з культури Володимира Толстого. Збори у формі секційних засідань покликане допомогти професійному співтовариству «вибудувати літературну проблематику в систему». У тому числі на засіданнях обговорюватимуться проблеми, пов’язані з падінням загального рівня гуманітарного знання і зниження якості та обсягів викладання літератури. У запрошеннях на захід окремо підкреслювалося, що організаторами зборів є нащадки відомих російських письменників. У числі учасників форуму перераховувалися прізвища Достоєвський, Лермонтов, Пастернак, Пушкін, Солженіцин, Толстой, Шолохов.

 

Як повідомляється в прес-релізі, до участі у зборах запрошено більше 500 учасників з Москви та інших міст Росії. Серед них – письменники, літературознавці, перекладачі, викладачі, музейні працівники, книговидавці, бібліотекарі та театральні діячі. Центральною частиною форуму стане загальне пленарне засідання, на яке запрошений Володимир Путін.