У Самарі відкрили пам’ятник бравому солдату Швейку

*

 

У Самарі встановлено пам’ятник бравому солдату Швейку – персонажеві книг чеського письменника Ярослава Гашека. Про це повідомляє «Російська служба новин».

 

Пам’ятник являє собою скульптуру Швейка в натуральну величину. Солдат сидить на діжці з порохом і курить трубку. Скульптура встановлена ​​неподалік від готелю «Сан-Ремо», де в 1918 році розташовувалася штаб-квартира чеських інтернаціоналістів, в число яких входив і Гашек. За версією видання «Аргументи і Факти – Самара», рішення про встановлення пам’ятника в місті було прийнято, так як образ солдата Швейка прийшов чеському письменнику в голову саме в Самарі. Однак це не відповідає дійсності, так як перші оповідання про Швейка були опубліковані Гашеком задовго до приїзду в Росію – в 1912 році в збірнику «Бравий солдат Швейк та інші дивовижні історії».

 

Гашек опинився в Росії в 1915 році, під час Першої світової війни, коли був узятий в полон частинами російської армії. Він утримувався під Києвом, а потім був переправлений на територію сучасної Cамарской області. Через деякий час Гашек вступив у Чехословацький легіон, який воював на боці Антанти, а після сепаратного миру між Німеччиною і Росією став членом комуністичної партії. У 1918 році він обороняв Самару від білогвардійців, командуючи чесько-сербським загоном Червоної армії. У 1920 році після закінчення громадянської війни, Гашек купив собі будинок в Іркутську, проте незабаром повернувся до Праги, щоб брати участь у будівництві радянської республіки Чехословаччина. У 1923 році письменник помер у віці 39 років.

 

«Пригоди бравого солдата Швейка» – незакінчений сатиричний роман, який отримав найбільшу популярність серед творів Гашека. Письменник публікував його по частинах, починаючи з 1912 року, але не встиг закінчити. Останню частину роману Гашек надиктував приблизно до середини. Роман являє собою збірник сатиричних новел про життя Австро-Угорської імперії в останні роки її існування. Оповідання обривається в момент, коли ешелон з маршовим батальйоном, де служить Швейк, наближається до фронту. Гашек планував, що у фіналі батальйон Швейка повинен здатися росіянам у  полон.

 

Пам’ятники бравому солдату Швейку до цього були встановлені, як мінімум, у двох російських містах – Омську і Санкт-Петербурзі. Також його ім’ям часто називають пивні.

 

Lenta.ru