Англійський вчений поповнив канон двома п’єсами Шекспіра

*

Професор англійської літератури Оксфордського університету Джонатан Бейт приписав Шекспіру кілька сцен з двох анонімних п’єс – «Муседор» (Mucedorus) і «Арден з Фавершема» (Arden of Faversham), створених у кінці XVI століття. Як пише The Guardian, свої висновки вчений зробив після проведення лінгвістичного аналізу корпусу текстів драматурга, виявляє частотність унікальних слів і словосполучень. Ці дві п’єси будуть включені у видання ‘William Shakespeare and Others: Collaborative Plays’ («Вільям Шекспір і інші: п’єси, написані у співавторстві»), яке вийде у Великобританії 28 жовтня.

 

 

У серпні 2013 року стало відомо, що в цій же книзі буде надрукована «Іспанська трагедія» Томаса Кіда, «Доповнення» до якої, на думку відомого британського шекспіроведов Брайана Вікерса (Brian Vickers), були написані Шекспіром. Вікерс прийшов до цього висновку також на основі аналізу частотності унікальних коллокаций. Крім того, на користь цієї гіпотези говорять дослідження професора Техаського університету Дугласа Брустера, порівняв друкований текст «Доповнень», містить велику кількість помилок, з єдиним рукописним текстом, приписуваним Шекспіром. Брустер вирішив, що помилки у «Доповненнях» – результат того, що складачі неправильно зрозуміли особливості шекспірівської орфографії.

 

Як зазначає видання, всі три п’єси відносяться до числа так званих «шекспірівських апокрифів» – групі п’єс, які хоча б один раз приписувалися англійської драматургу, але їх авторство точно не встановлено.

Комедія «Муседор», імовірно, була написана в 1590 році, а в 1610-му була поставлена заново з доповненнями, одне з яких, на думку Бейта, і належить Шекспірові. У ньому зустрічаються словосполучення, які є у Шекспіра в інших п’єсах, наприклад «worthless trunk» (в «Генріху V», «плоть немічна» у перекладі Євгенії Бируковой), а також «high extolment» (слово ‘extolment’, яке означає «похвала», з усіх шекспірівських п’єс трапляється тільки в «Гамлеті»). «Муседор» була надзвичайно популярною п’єсою в єлизавету епоху: комедія, вперше надрукована в 1598 році, перевидавалася частіше інших – 17 разів. При цьому в XVII столітті вважалося, що якщо Шекспір мав до неї відношення, то мінімальна.

 

Також вчені припустили, що Шекспір міг бути автором п’єси «Арден з Фавершема», хоча іноді вона приписувалася Томасу Киду. Побутова драма без вказівки автора вперше була надрукована в 1592 році: у ній розповідалося про що вступила в змову з коханцем жінці, яка вбила свого чоловіка. У тексті, зокрема, зустрічається характерне для Шекспіра ‘copesmate’ (companion, «супутник, попутник»). На думку Бейта, Шекспіром, ймовірно, написана принаймні одна центральна сцена, присвячена зустрічі закоханих, а решта належить перу Томаса Кіда.

Над виданням книги про Шекспіра працюють театральна компанія Royal Shakespeare Company і видавництво Palgrave Macmillan. Крім того, навесні 2014 року RSC планує поставити виставу за п’єсою «Арден з Фавершема». Нові публікації та постановки приурочені до святкування 450-річного ювілею з дня народження найбільшого англійського драматурга.

 

Lenta.ru