Невролог: Данте був хворий нарколепсією

danteДанте Аліг’єрі міг страждати нарколепсією – захворюванням нервової системи, яке супроводжується нападами сонливості і раптового засипання. Такий висновок міститься в статті невролога з Болонського університету Джузеппе Плацці, яку опублікував журнал Sleep Medicine і витяги з якої наводить The Guardian.

 

Плацці відзначив ряд моментів у головному творі Данте, «Божественній комедії», які , на думку вченого, відтворюють симптоми нарколепсії, а також нерідко іі супутниці катаплексіі, тобто раптової втрати м’язового тонусу. На думку Плацці, точність опису цих станів дозволяє укласти, що це не тільки художній прийом, але і, з великою ймовірністю, відображення хвороби автора.

 

У числі характерних ознак нарколепсії , представлених в «Божественній комедії», Плацці називає : раптові переходи між неспання і сном, швидкоплинні і підбадьорливі стану сну, бачення і галюцинації, несвідома поведінка, раптова слабкість мускулатур, що викликаються сильними емоціями падіння. Італійський дослідник зазначив, що властиві нарколепсії симптоми Данте настільки достовірно описав майже за шість століть до того, як це явище було відкрите в науковому середовищі.

 

Данте Аліг’єрі, який вважається одним з основоположників італійської літературної мови, жив у другій половині XIII і першої чверті XIV століть, над своєю « Комедією » він працював у 1307-1321 роках. Докладних відомостей про біографію і особисті особливості поета немає, тому важливим джерелом біографічної інформації для дослідників служить творчість Данте. Плацці – не перший , хто намагається поставити поетові діагноз: в XIX столітті Чезаре Ламброзо стверджував, що Данте страждав епілепсією, проте Плацці з цим категорично не згоден .

Lenta.ru