Помер ірландський поет, нобеліат Шеймас Гіні

seamus_heaneyНобелівський лауреат Шеймас Гіні, якого багато хто називав найкращим ірландським поетом з часів Вільяма Єйтса, помер у п’ятницю у віці 74 років. Останнім часом у нього були проблеми зі здоров’ям, передає  ВВС Україна.

 

Гіні народився в Північній Ірландії, але пізніше жив в Республіці Ірландії. Спочатку він працював викладачем, але потім зробив видатну поетичну кар’єру.

 

У 1995 році Гіні був нагороджений Нобелівською премією з літератури “за ліричну красу й етичну глибину поезії, яка відкриває перед нами дивовижні будні й оживає минуле”.

За словами кореспондента ВВС, популярності поета сприяли політичні заворушення в Північній Ірландії. Він був католиком і ірландським націоналістом, і завжди засуджував насильство.

У 2007 році на книги Гіні припадало дві третини продажів творів сучасних британських поетів.

Остання збірка поезій Шеймаса Гіні – The Human Chain – була написана вже після того, як він пережив інсульт. Її центральний вірш “Диво” (Miracle) був написаний під враженнями від пережитої хвороби.

 

Видавництво Шеймаcа Гіні – Faber – у заяві з приводу його смерті пише: “Ми не здатні повною мірою висловити всю глибину скорботи через втрату одного з найбільших світових письменників. Його внесок у царину літератури – неоціненний. Як його видавець, ми пишаємося тим, що видавали його праці понад майже 50 років”.

 

Гіні народився в квітні 1939 року, найстарший із дев’ятьох дітей, на фермі в графстві Деррі, Північна Ірландія.

Освіту здобував у католицькій школі-інтернаті і в університеті Белфаста. Жив у Дубліні, час від часу викладав у США.

Його перша книжка “Смерть натураліста” (Death of a Naturalist) вийшла друком у 1966 році і була присвячена його сільському дитинству, але згодом у його поезіях побільшало гострих політичних тем.

У 2011 році Гіні подарував добірку своїх літературних робіт Державній бібліотеці Ірландії. У складі творчого доробку були рукописи його віршів і щоденників.

Його дружина Марі і діти Кристофер, Майкл і Кетрін-Анн найближчим часом визначаться з датою і місцем поховання Шеймаса Гіні.

Довідка “ДЧ”

Українською вірші ірландського поета перекладав Олександр Мокровольський, зокрема для журналу “Всесвіт”.

Послухати вірші Сеймоса Гіні в авторському виконання можна тут.

 ВВС Україна