Російські бібліотекарі ховають від дітей “незаконні” книги

Російські відомства ще не до кінця визначилися, як працювати дитячим бібліотекам, щоб дотримати 436-ФЗ “Про захист дітей від інформації, що завдає шкоди їх здоров’ю та розвитку”.

Уповноважений з прав дитини в Санкт-Петербурзі Світлана Агапітова отримала офіційні відповіді з Мінкомзв’язку і Мінкульту Росії, з яких ясно, що відомства ще не до кінця визначилися, як працювати дитячим бібліотекам, щоб дотримати 436-ФЗ “Про захист дітей від інформації, що завдає шкоди їх здоров’ю та розвитку “. Про це сьогодні, 24 червня, повідомляє кореспондент ІА REGNUM.

Півроку тому до Агапітової звернулися керівники петербурзьких дитячих бібліотек з проханням допомогти в роз’ясненні закону. Петербурзький дитячий омбудсмен написала відповідні листи у федеральні відомства. Через шість місяців відповіді отримані.

Відповідно до Закону, інформаційна продукція повинна бути промаркована за кількома ступенями обмеження: “0 +”, “6 +”, “12 +”, “16 +” і “18 +”. Але ці положення не поширюються на продукцію, випущену до 1 вересня 2012 року. Що робити бібліотекам?

 

Мінкомзв’язку запропонувало “замовити експертизу інформаційної продукції експерту або експертним організаціям, акредитованим Федеральною службою з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій”. Фахівці Мінкульту РФ пояснили, що порядок проведення експертизи встановлено, акредитація експертів затверджена.

У Санкт-Петербурзі прийнятий закон, що передбачає експертизу інформаційної продукції за рахунок власного бюджету. Однак призначити експертизу зможуть тільки Законодавчі збори, Уповноважені з прав людини і дитини або міське уряд. Якщо та чи інша книга виявилася спірною, то її буде легше прибрати в запасники, ніж замовляти експертизу кожної з них.
Якщо ж експертизу спірних книг не проводити, то бібліотекар, який видав “спірну” книжку та на якого надійшла скарга, отримає адміністративне покарання – від 5 до 10 тис. рублів, при цьому треба врахувати що середній заробіток у сфері культури в 2013 році становить 12,8 тис. рублів.

Мінкульт також пропонує завідомо нереальні речі: “Щоб дотримати вимогу Закону і видалити від дітей заборонену інформаційну продукцію на відстань у сто метрів буде потрібна перебудова наявних будівель бібліотек і будівництво нових”. Це треба зробити тоді, коли в бібліотеці в одній будівлі розміщуються дорослий і дитячий відділи. Всі бібліотеки, у яких між ними немає стометрової зони – уже порушники закону. Тим часом, ніяких коштів з федерального або міського бюджетів на перебудови таких бібліотечних будівель на найближчі три роки не передбачено.

 

Підпунктом 4 пункту 4 статті 8 Закону № 149-ФЗ “Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації” встановлено, що громадянину не може бути обмежено доступ до інформації, що накопичується у відкритих фондах бібліотек, музеїв та архівів. При цьому, № 436-ФЗ “Про захист дітей від інформації …” накладає заборону на окремі матеріали для юних читачів. Тому, якщо бібліотекар не видав дитині “шкідливу” книгу – він порушує перший закон. Якщо видав – порушує другий закон. У якості виходу з ситуації, що склалася Мінкульт пропонує “внесення відповідних змін”. Хоча не пояснює, ким вони будуть вноситися і коли.

Regnum.ru