45% росіян взагалі не читають, а 16% вважають зарубіжну літературу непотрібною

За результатами соцопитування, проведеного по всій Росії, близько 45% жителів країни за минулий рік не прочитали жодної книги, а 16% вважають непотрібним вивчення в школах зарубіжної літератури.

Якщо десять років тому жодної книги за рік не прочитали лише 32% росіян, то зараз ця цифра виросла до 45%. Такі відомості, отримані в ході проведеного в квітні 2013 року опитування, у якому взяли участь 1500 росіян по всій країні, озвучила аналітик фонду «Громадська думка» (ФГД) Катерина Кожевіна на прес-конференції в ІТАР-ТАРС. За словами Кожевіної аудиторією, яка продовжує читати найактивніше, є жінки у віці від 18 до 29 років.

Учасників опитування попросили розповісти про те, що найбільше їм подобалося на уроках літератури. Виявилося, що читання саме по собі (так думають 17% росіян) і особистість викладача (12%).

Дані опитування ФОМ свідчать про те, що деякі росіяни вважають корисним виключити зі списку обов’язкової літератури для школярів «Один день Івана Денисовича» Солженіцина (7% опитаних), «Ми» Замятіна і «Котлован» Платонова (по 3% опитаних), оскільки ці твори занадто складні для розуміння підлітками.

Опитування показало, що 16% росіян вважають, що немає необхідності викладати в школах зарубіжну літературу, а 27% – що потрібно залишити тільки десяту частину від того, що входить до шкільної програми зараз.

 

Поет Лев Рубінштейн, коментуючи цей результат опитування, зазначає: «На мій погляд, виключити книжки зарубіжних письменників було б неправильно. Без світової літератури неможливо зрозуміти російську. Не можна читати Достоєвського, не знаючи творів Діккенса чи Пушкіна, ніколи не тримаючи в руках Шекспіра».

Також Рубінштейн вважає, що в сьогоднішніх школах «майже неможливо зустріти викладача літератури, здатного викликати інтерес до свого предмету в учнів».

Можливо, з негативною роллю шкільного педагога пов’язано те, що 52% росіян не брали в руки твори, включені до шкільної програми, після закінчення середнього навчального закладу. У список книг, що найчастіше перечитують, входять «Майстер і Маргарита» Булгакова – твір перечитали 22% опитаних, «Тихий Дон» Шолохова – 12%, «Війна і мир» Толстого – 12%, «Євгеній Онєгін» Пушкіна – 8%, «Злочин і кара »Достоєвського – 6%.

22% росіян вважають, що в шкільному курсі шкільної літератури не потрібні твори, написані за останні 20-30 років.

Pro-books.ru