У Болоньї знайшли найдавніший сувій Тори

В університетському архіві Болоньї знайдено найдавнішого з відомих сувоїв Тори. Про це повідомляє Agence France-Presse.

Спочатку вчені датували рукопис, підписаний просто «Сувій номер два», XVII століттям, однак, за новітньою версією італійського професора Мауро Перані, сувій як мінімум на п’ять століть давніший. Перані звернув увагу на те, що в рукописі містяться літери і символи, які в XII столітті були виведені з обігу юдейським вченим і філософом Мойсеєм Маймонідом.

Сувій Тори знаходився в числі приблизно трьох десятків іудейських манускриптів з університетського архіву, які Перані почав каталогізувати з лютого 2012 року. «Цей рукопис унікальний, оскільки зазвичай постарілі сувої Тори вважалися такими, що втратили свій сакральний сенс і знищувалися. А цей сувій знаходиться в прекрасному стані», – констатував учений.

Перані розповів, що сувій потрапив до університету Болоньї з місцевого домініканського монастиря, скоріше за все, коли чернечі ордени були скасовані Наполеоном Бонапартом. За словами Перані, у період раннього Середньовіччя християнські та юдейські вчені тісно співпрацювали між собою, тому зберігання сувою Тори в християнському монастирі було «абсолютно нормальним» явищем.

Найдавніший сувій Тори з відомих раніше датований XIII століттям.

Lenta.ru