Оксана Забужко презентувала в Празі «Музей покинутих секретів»

До Праги завітала Оксана Забужко. Цього разу її візит пов’язаний із презентацією «Музею покинутих секретів» – книжки, яка вийшла в перекладі на чеську мову. На зустріч з українською письменницею прийшло особливо багато чехів, які цікавляться не тільки сучасною українською літературою, а передусім українською історією, тим її періодом, який і на чеських землях тривалий час був табу.

– Вітаємо Вас із презентацією «Музею покинутих секретів» чеською мовою, ми раді, що книжка вийшла. У зв’язку з появою цієї книжки в Чехії хотіла б запитати, чому так повільно «розсекречується» українська історія?

– Я думаю, що тут є багато причин, забагато є до «розсекречення», і замало до роблення. Багато є того, що треба розсекретити, і замало роботящих умів і роботящих рук, тому що насправді за всім тим, що у нас нагромадилося непероговореного за 20 століття, я думаю, що кільком поколінням, не покладаючи рук, працювати і працювати.

– Один із «розсекречених» секретів зараз в Україні – це Норильське повстання, його ювілей ми відзначаємо в травні. Що мали ці люди-повстанці таке радикально відмінне, що змогли себе протиставити мільйонам інших ув’язнених в гулагах і стати над ними?
Українці не наважуються першими озвучувати якісь свої внески у світову історію. Але це зробили російські історики ще кілька років тому

– Власне, ці люди і є моїми героями, умовно кажучи, тобто це саме те покоління, яке мене цікавило, покоління Адріана першого в романі, того Адріана, котрий загинув, і ті, котрі не загинули, ті, котрі пішли в ГУЛАГ. Власне, вони і підірвали його зсередини. Норильське повстання було частиною тої самої революції в ГУЛАГу, яка була організована, і відомі дати, починаючи від 1948 року, від першого повстання в Красноярську.

Зрештою, і Солженіцин про це пише, що це починалось з «бандеровских этапов». Є люди, які принесли в організацію ті самі методи боротьби, які вони вживали в підпіллі, вони принесли їх в ГУЛАГ. Вони підірвали ГУЛАГ ізсередини, і те, що вже сьогодні російські історики говорять, що це першими були українці. Українці не наважуються першими озвучувати якісь свої внески у світову історію. Але це зробили російські історики ще кілька років тому.

Я це читала, що по суті те, що Хрущов розв’язав ГУЛАГ в 1956 році, це та знаменита промова на 20-му з’їзді й рішення якось розпустити табори – це аж ніяк не було доброю волею чи простим актом лібералізації, адже з Хрущова не був ніякий ліберал. Він дуже добре розумів, що там відбувається, він розумів, що ГУЛАГ, який клекотів, втримати уже не можна було. Так що УПА зробила свій внесок не тільки в українську історію.
За матеріалами Радіо Свобода