Російські книгарні обурені ціною на Пєлєвіна і звинувачують видавця у монополізації

Керівники російських книгарень написали відкритий лист до генерального директора видавництва ЕКСМО з приводу ціни на новий роман Віктора Пєлєвіна «Бетман. Аполло».

У ньому йдеться про прохання ЕКСМО зберегти єдину ціну на роман у 555 руб. (140 грн.). При цьому закупівельна ціна одного примірника книги становить 440 руб. (110 грн.) Таким чином, дохід книгарень становить близько 25 відсотків від закупівельної вартості, тоді як на російському книжковому ринку прийнята націнка в середньому від 38 до 100 відсотків (у середньому – 70 відсотків). У зверненні, яке ЕКСМО розіслало своїм торговим партнерам, йшлося про те, що підконтрольні видавництву торгові мережі «Новий книжковий» і «Буквоїд» продаватимуть книгу саме за такою ціною. У ЕКСМО відзначали, що видавництво несе витрати у зв’язку з випуском роману Пєлєвіна і пропонує ключовим роздрібним партнерам розділити частину витрат, а також стверджували, що соціальну значимість випуску «Бетмена. Аполло» з точки зору підтримки інтересу до читання та розвитку ринку важко переоцінити.

Виходячи з прохання ЕКСМО про розділ витрат, автори листа керівництву видавництва припустили, що і воно розраховує на такий же прибуток в 25 відсотків від загальних витрат. Спробувавши розрахувати, скільки в такому випадку повинен був отримати Віктор Пєлєвін за книгу, автори листа отримали суму в 1,25 мільйона доларів, що є надмірно високим гонораром для російського ринку.

«Російський книжковий ринок досить слабкий, і подібні гонорари (цілком європейські) ніяк не можуть сприяти його посиленню», – йдеться у листі до ЕКСМО. Власники незалежних книжкових магазинів зробили припущення, що пропозиція ЕКСМО про розділ витрат насправді є спробою поставити ці магазини в нерівні умови з «Буквоїдом» і «Новим книжковим» і монополізувати книжкову роздрібну торгівлю.

Саму вартість книги – 555 рублів – власники магазинів називають надмірно високою і не сприяє популяризації читання і висловлюють свою незгоду з ціновою політикою ЕКСМО. На їх думку, спроби монополізувати таким чином книжковий ринок не приведуть до його розвитку.

«Бетман. Аполло» надійшов у продаж в кінці березня 2013 року, тираж 11-го роману Пєлєвіна становить 150 тисяч екземплярів.

Лєнта