Більше ста письменників заступилися за засуджених в КНР колег

Більше 100 письменників, а також інших діячів культури з усього світу підписалися під відкритим листом, адресованим владі Китаю, у якому вони виступили на захист свободи слова в КНР. Текст листа опублікований на сайті PEN International.

Серед авторів, які підписали звернення, – Салман Рушді, Авраам Бен Єгошуа, Ніл Гейман, Іен Мак’юен, Джон Ешбері, Маргарет Етвуд, Пол Остер, Дон Делілло, а також лауреати Нобелівської премії Волі Шоїнка, Маріо Варгас Льоса, Надін Гордімер, Джон Максвелл Кутзее, Тумас Транстремер, а також російські письменники Андрій Бітов та Віктор Єрофєєв.

Підписанти звернення вимагають звільнити лауреата Нобелівської премії миру, правозахисника Лю Сяобо, а також інших колег на території КНР, що знаходяться в ув’язненні. Схваливши розширення культурної взаємодії між Китаєм та іншими країнами, письменники відзначили в якості позитивної ознаки присудження Нобелівської премії з літератури письменнику Мо Яню, якого, втім, ряд китайських дисидентів звинувачував у прославлянні КПК.

У будь-якому випадку підписанти висловили думку, що «нові голоси одних авторів не скасовують мовчання тих, чиї роти позатикані силою»: «Наша вимога до нових китайських лідерів звучить просто, – сказано у фінальному листі. – Поважайте і захищайте право наших колег і простих китайських громадян на свободу самовираження. Відпустіть на свободу тих, кого посадили за спробу скористатися цим правом».

Звернення було оприлюднене одночасно з 64-сторінковим звітом PEN International про свободу слова в Китаї, автори якого закликали китайську владу відпустити засуджених письменників, журналістів і блогерів, а також скасувати цензуру на різних рівнях. До звіту додаються есе 10 китайських письменників-дисидентів.

PEN International (Міжнародний ПЕН-клуб) – міжнародна неурядова організація, що об’єднує професійних письменників і журналістів.

 Lenta.ru