Китайський дисидент Ай Вейвей присвятив нову картину поетові Пабло Неруді

Китайський художник і дисидент Ай Вейвей створив твір, присвячений чилійському поетові Пабло Неруді. Про це повідомило Agence France-Press.

Роботу площею 900 квадратних метрів Ай Вейвей розмістив на стіні колишньої китайської в’язниці, переобладнаної під культурний центр. Художник написав архіпелаг Сенкаку, розташований між Китаєм, Тайванем і Японією. Він перебуває під юрисдикцією Китаю, проте всі три країни претендують на контроль над архіпелагом.

Поверх роботи нанесена цитата з вірша «Мис Чилі», яке написав батько Ай Вейвея поет Ай Цін як присвяту своєму другові Пабло Неруді. Цитата говорить: «Стоїть чоловік зі збільшувальним склом, дивлячись на місце на карті, де ви ніколи не були».

Робота стала першою з серії Ая Вейвея, присвяченій Латинській Америці. Її художник робить для міжнародного мистецького проекту «Of Bridges & Borders».

Ай Вейвей крім художньої діяльності займається політичним активізмом. Він неодноразово критикував порушення владою Китаю прав людини, а також виявляв факти корупції. Так, у 2008 році після Сичуаньського землетрусу він зажадав суду над чиновниками, через які багато шкіл в регіоні були зведені з порушеннями техніки безпеки, в результаті чого при їх обваленні загинули тисячі школярів.

Ай Вейвей і раніше створював масштабні полотна. Так, однією з найвідоміших його робіт є інсталяція 2009 року в Мюнхені. Тоді художник виклав із дев’яти тисяч шкільних ранців фразу матері, дочка якої загинула під час землетрусу: «Вона прожила щасливо сім років в цьому світі».

Діяльність Ай Вейвея призвела до того, що в 2011 році його майстерня була знесена, а сам він заарештований. Художника протримали в ув’язненні два місяці, а потім влада країни звинуватила його в економічних злочинах і присудила штраф в 2,4 мільйона доларів.

Пабло Неруда народився в 1904 році. У 1971 році він отримав Нобелівську премію з літератури «за поезію, яка з надприродною силою втілила в собі долю цілого континенту». Крім заняття літературною діяльністю, він служив дипломатом в Бірмі, Сінгапурі, Індонезії і на Цейлоні. В кінці свого життя він був послом Чилі у Франції. Він дотримувався комуністичних поглядів і в 1953 році отримав Міжнародну Сталінську премію. Неруда загинув в 1973 році в ході військового перевороту Аугусто Піночета, оскільки підтримував сторону президента Сальвадора Альєнде.

Lenta.ru