Шерлока Холмса та Доктора Ватсона хочуть зробити суспільним надбанням через суд

Американському суду потрібно вирішувати, чи охороняються улюблені в усьому світі літературні персонажі законом про авторські права і чи можуть безкарно з’являтися в книгах сучасних авторів.

 

Як повідомляє журнал Publishers weekly, літератор і юрист Леслі Клінгер (Leslie Klinger), вирішив спробувати через суд відстояти право сучасних творців використовувати у своїх, авторських цілях пару славнозвісних літературних персонажів – Шерлока Холмса і доктора Ватсона.

 

Клінгер на правах співредактора брав участь у створенні книги «У компанії Шерлока Холмса» разом з її автором Лорі Кінгом, який відомий насамперед як автор популярної серії містичних романів про Мері Рассел. Новий твір ще тільки готується до виходу в американському видавництві Pegasus Books, проте вже встиг привернути увагу фонду спадщини Артура Конан Дойла, відомого своєю непримиренною боротьбою за авторські права та будь-які доповнення «шерлокіани». Тільки у 2011 році фонд вперше схвалив роман-продовження епопеї про Холмса: «Будинок шовку» Ентоні Горовіца, продовжуючи воювати з армією інших захоплених шанувальників знаменитого детектива.

 

Представники фонду зв’язалися з видавцем і заявили, що якщо не буде придбана ліцензія, вони доб’ються, щоб книга не потрапила до найбільших дистриб’юторів. Видавець передоручив рішення цієї проблеми Кінгу і Клінгеру, заявивши, що не випускатиме новинку, поки питання з авторськими правами не буде залагоджене. Клінгер зволів вдатися до допомоги судових інстанцій: за його словами, хтось повинен нарешті довести справу до суду, хоча до цього видавці та кіностудії воліли не зв’язуватися і купували ліцензію, економлячи свій час, та й гроші.

 

У позові відзначається, що близько десятка оповідань Конан Дойла на території США захищені авторськими правами, однак не менше півсотні знаходяться в суспільному надбанні. Цього, вважає Клінгер, достатньо, щоб і самі персонажі були «звільнені» від завзятої охорони. Справа може набути цікавих обертів, оскільки фонд не був зазвичай задіяний в судових розглядах, та й не особливо того прагнув: легкого залякування зазвичай було досить, щоб продати чергову ліцензію. Тепер же, враховуючи рішучий настрій Клінгера, ситуація може змінитися на радість шанувальників Холмса і Ватсона.

Pro-books