Шотландський депутат пропонує позмагатися із Шекспіром

Шотландський депутат вирішив реабілітувати в очах нащадків короля Макбета, який правив країною в XI столітті і якого в однойменній п’єсі Шекспір зобразив жорстоким тираном, повідомляє The Guardian.

 

У своїй п’єсі Шекспір ​​зобразив Макбета безумцем, одержимим владою. При цьому, на думку члена шотландського парламенту Алекса Джонстоуна, насправді такий портрет має зі своїм історичним прототипом настільки ж мало спільного, як і створений Шекспіром образ англійського короля Річарда III.

 

Рештки останнього були знайдені в результаті розкопок, які розпочалися ще у вересні 2012 року з ініціативи організації «Товариство Річарда III». Члени організації впевнені, що приписувані Річарду III в п’єсі злодіяння, у тому числі нібито вчинене ним вбивство власних дітей, нічим не підтверджені і є художнім вимислом, що порочить ім’я короля. Саме суспільна дискусія, що розгорнулася навколо вбитого в XV столітті англійського короля, і підштовхнула Джонстоуна почати кампанію з реабілітації шотландського короля Макбета. Джонстоун вже висунув на обговорення в парламенті відповідну резолюцію.

 

У документі він пропонує парламенту оголосити, що п’єсу Шекспіра, написану через 550 років після смерті справжнього Макбета, варто вважати скоріше відображенням взаємовідносин автора з Яковом I, який посідав на момент написання твору англійський престол, аніж спробою достовірно передати історичні факти. Автор резолюції вимагає визнати образ монарха в п’єсі сильно спотвореним і висловити готовність всіма силами сприяти відновленню історичної справедливості.

 

«Наше завдання – не дискредитувати створений Шекспіром образ, а допомогти людям навчитися відрізняти вигаданих персонажів від реальних історичних постатей», – пояснив Джонстоун.

 

Для цього він, зокрема, пропонує проводити екскурсії по місцях, які зіграли важливу роль в житті короля, і розповідати туристам як про його справжнє життя, так і про середньовічні звичаї в цілому. Джонстоун вважає, що це допоможе розвіяти створений Шекспіром образ безжального вбивці і параноїка. За словами депутата, насправді король правив країною довго і успішно, а його позиції були міцні настільки, що він навіть зважився на паломництво до Риму, у той час як зазвичай правителі тих часів нечасто залишали країну, побоюючись перевороту.

 

У свою чергу представники шотландських туристичних компаній високо оцінили перспективи подібного маршруту. На їхню думку, можливість дізнатися правду про знаменитого шотландського короля пожвавить туристичний бізнес, який і зараз щорічно приносить економіці країни понад 150 мільйонів доларів.

 

Шотландський король Макбет зійшов на престол в 1040 році після загибелі свого попередника Дункана I. Згодом він дав притулок норманнам, вигнаним з Англії. Це використовував як привід для вторгнення до Шотландії ерл сусідньої Нортумбрії Сівурд, який підтримував Малколма, сина Дункана. В 1057 році Макбет був убитий Малколмом під час битви в Абердині.

 Lenta.ru