Росія поверне вкрадену книгозбірню князів Естерхазі

Найцінніші книги із бібліотеки князів Естерхазі будуть оцифровані і викладені в Інтернет. Про це, як повідомляє РІА Новини, розповіла директор бібліотеки іноземної літератури імені Рудоміно Катерина Генієва. Навесні 2013 зібрання книг повернуть Австрії.

Колекція Естерхазі містить видання, які збиралися з XV століття. У збори входять праці з філософії, богослов’я, мистецтва, математики, теології, алхімії – загалом в колекції 1000 книг, в тому числі 11 інкунабул. 977 видань зберігаються в бібліотеці Рудоміно, 23 – в Історичній бібліотеці.

Колекція Естерхазі, що зберігалася в австрійському містечку Айзенштадт, потрапила в СРСР після війни в 1945 році. За словами пані Генієвої, офіцер Червоної армії вивіз з Айзенштадта більше книг, проте близько 200 з них відправилися в НДР, потім до Угорщини, після чого – у 2004 році – знову потрапили в Австрію.

Австрійці протягом довгого часу намагалися повернути собі бібліотеку, зокрема, нащадки Естерхазі написали листа Володимиру Путіну з проханням допомогти їм у поверненні колекції. У підсумку бібліотеку вирішили віддати Австрії на підставі документа 1955 року: тоді союзні країни прийняли Декларацію про незалежність Австрії, яка передбачає відновлення її власності.

Фахівці з бібліотеки Рудоміно описали всю колекцію Естерхазі. У 2011 році на її оцифровку було виділено 13 мільйонів рублів.

Lenta.ru