Агату Крісті через роман підозрювали у зв’язках з секретною службою

Під час Другої світової війни Агату Крісті запідозрили у зв’язках із секретною службою. Як пише газета The Guardian з посиланням на архівні матеріали, агенти МІ-5 порахували, що у письменниці був інформатор в секретному шифрувальному підрозділі Блетчлі-Парк.

Шифрувальники з маєтку Блетчлі-Парк грали особливу роль для британської армії. Саме вони зламали німецький шифрувальний код «Енігма». Про існування підрозділу мало хто знав, тоді як від роботи його співробітників залежали ключові рішення, які приймалися в штабі військ Великобританії.

У 1941 році у Агати Крісті вийшов шпигунський роман «Н чи М?». Один з героїв книги, колишній військовослужбовець індійської армії, був названий майором Блетчлі. Герой стверджував, що знає плани британських військ в боротьбі з Гітлером.

Після виходу книги співробітники МІ-5 запідозрили, ніби письменниця знає про існування секретного шифрувального підрозділу Блетчлі-Парк. Більш того, у Агати Крісті серед друзів виявився співробітник цього підрозділу Діллі Нокс (Dilly Knox). Контррозвідники не ризикнули допитати Агату Крісті, побоюючись розголосу їхніх дій. Замість цього вони допитали Нокса.

Шифрувальник переконав МІ-5, що він нічого не розповів письменниці про свою роботу. Він пообіцяв контррозвідникам дізнатися, звідки Агата Крісті взяла ім’я для героя своєї книги. Він запросив письменницю в гості і за чашкою чаю ненароком запитав, чому вона назвала майора саме Блетчлі.

«Чому Блетчлі? Дорогий мій! Я якось застрягла в містечку Блетчлі по дорозі з Оксфорда в Лондон. І вирішила помститися цьому містечку, назвавши на честь нього не самого приємного персонажа», – відповіла письменниця. Після цього у МІ-5 більше не було до неї претензій, зазначає The Guardian.

Lenta.ru