Білоруси занепокоєні засиллям російських книг

У Білорусі підводять підсумки «Року книги». Члени Спілки письменників республіки обурилися засиллям на місцевому ринку російськомовних книг. У той же час провідне видавництво країни за рік випустило всього 1848 назв.

Роком книги був оголошений 2012-й у Білорусі. Під час підведення його підсумків на засіданні Спілки Письменників Білорусі (СПБ) літдіячі країни заявили, що необхідно зменшити кількість російської літератури і її реклами на місцевому ринку.

Перший секретар СПБ Геннадій Пашков, повідомив на засіданні, що минулоріч у країні видавничою справою займалися близько 700 суб’єктів господарювання, частина яких не зареєстрована належним чином. При цьому більшість білоруських видавців випускають не більше декількох десятків назв на рік. Найбільшим видавництвом в країні є приватне, «Харвест», під його маркою вийшли у світ в минулому році 1848 назв книг.

Члени СПБ висловили хвилювання тим, що, поки білоруський книжковий ринок перебуває в занепаді, у республіці широко представлена ​​продукція російських видавців: «Чому ці книги, які жодного відношення не мають до Білорусії, рекламуються? Наша література – завжди високодуховна література. У нас немає ні русофобії, ні єврофобії, ні белорусофобіі», – обґрунтував свою позицію Пашков.

Перший заступник міністра інформації Лілія Ананич зазначила, що найважливіший результат року книги – прийняття парламентом закону «Про видавничу діяльність». Вона також повідомила, що у 2012 році білоруська книга видавалася в Росії, Китаї, Індії, Німеччині, Україні, Сербії, і що велику роль у пропаганді білоруської книги грають ретейлери: «Ми вимагаємо від наших книгарень, щоб білоруська книга була на самому помітному місці. За питомою вагою російська книга в обсязі нашої торгівлі займає трохи більше 50 відсотків. Інша справа, що російські видавці більш агресивно просувають свої книги. Але і ми працюємо в цьому напрямку».

На засіданні було констатовано поганий стан фондів бібліотек у регіонах, які укомплектовані, в основному, радянськими виданнями 80-х років минулого століття.

Директор видавництва «Науковий світ» та магазину «Книжковий салон» Алла Змієва висловила пропозицію задіяти приватне книговидання та книгорозповсюдження у великих державних програмах.

Міністерство інформації Білорусі підготувало проект указу про державну підтримку національного книговидання і книгорозповсюдження в Білорусі. Про це повідомила начальник управління видавничої діяльності та книжкової торгівлі Мінінформ Олена Павлова: «Ми пропонуємо повністю звільнити від ПДВ доходи від діяльності з виробництва, видання, розповсюдження книжкової продукції, пов’язаної з освітою, наукою, культурою». Проект уже погоджений з усіма зацікавленими відомствами і потрапив в адміністрацію президента для отримання остаточної резолюції.

Pro-books