Кемерона звинуватили в плагіаті та вимагають чернетки сценарію

Суд Лос-Анджелеса зобов’язав голлівудського режисера Джеймса Кемерона, обвинуваченого в плагіаті, надати чернетки сценарію фільму “Аватар”, повідомляє “Інтерфакс” з посиланням на британську газету The Daily Telegraph.

У 2011 році на Кемерона і його компанію Lightstorm Entertainment подав до суду колишній співробітник студії Ерік Райдер, який стверджує, що він кілька років працював над сценарієм, який згодом став основою для “Аватара”. За його словами, Кемерон використовував концепцію його історії під назвою “KRZ 2068”, яку він написав у 1999 році. За словами Райдера, він також створив фотографії, галерею 3D-ескізів і розробив героїв цієї історії.

Чоловік подав позов в грудні 2011 року і два роки намагався зрушити справу. Нарешті його старання увінчалися успіхом: суддя Верховного суду Лос-Анджелеса Алан Розенберг поставився до проблеми з великою увагою. “Ми повинні серйозно й обережно підходити до питань плагіату та інформації”, – заявив він.

Суддя наказав Камерону надати сценарій культового фільму, а також дозволив юристам Райдера досліджувати резервні файли з його особистого комп’ютера. Адвокати також просили надати їм доступ до щоденника режисера і продюсера Джона Ландау, але отримали відмову, передає телеканал “Росія 24”.

“Аватар” вийшов у грудні 2009 року, заробив 2 780 000 000 доларів і став найприбутковішим фільмом всіх часів і народів – якщо, звичайно, не враховувати інфляцію і збільшення цін на квитки.

Крім того, “Аватар” отримав два “Золотих глобуси” як краща драма і за режисуру, три “Оскара” – правда, лише в технічних номінаціях, а також створив моду на 3D. Після такого успіху Кемерон негайно оголосив про зйомки двох продовжень – вони повинні вийти в 2014 і 2015 роках.

Режисер визнавав, що в якості джерел натхнення при створенні “Аватара” він використовував романи Берроуза і Хаггарда, інші пригодницькі та фантастичні книги, мультфільм Хаяо Міядзакі “Принцеса Мононоке” і фільм Кевіна Костнера “Танцюючий з вовками”. Але від звинувачень у плагіаті ці визнання Кемерона не врятували.

Вже перші глядачі побачили в ньому схожість з диснеївській казкою “Покахонтас”, а невідомі жартівники розмістили в інтернеті синопсис цього мультфільму, який за допомогою нечисленних виправлень перетворився на сюжет “Аватара”.

 

Крім Райдера в суд на режисера подав і письменник-фантаст Брайант Мур, який упевнений, що Кемерон взяв за основу його сценарії до фільмів “Акватика” та “Нащадки: запилення”, нагадує “Газета.ру”.

Брайант Мур оцінив збиток в 2,5 млрд доларів, сума ж претензій Райдера не розголошується.

Ще до цих позовів якийсь власник ресторану у Ванкувері згадав про те, що в 2002 році написав сценарій, який розіслав багатьом студіям, в числі яких була і Lightstorm Entertainment. Він оцінював схожість двох сценаріїв в 80%.

Адвокат режисера Берт Філдс ще в 2011 році заявив, що докази авторства Кемерона незаперечні і будуть пред’явлені на суді, а кожен, хто вирішить звинуватити справжнього автора “Аватара” в плагіаті, залишиться ні з чим. Мабуть, мова йшла саме про ті чернетки, які Камерону тепер належить дістати з архіву.

Newsru