Гноми з «Хоббіта» Толкіна подібні до євреїв

У дні, коли картина «Хоббіт: Неждана подорож», знята Пітером Джексоном за твором Джона Толкіна «Хоббіт, або Туди і звідти», підкорює світовий прокат, видання The Forward зазначає, що у гномах, придуманих Толкіном, багато хто побачить схожість з євреями, а точніше, зі стереотипними уявленнями про них: гноми були вигнані зі своєї батьківщини, вони одержимі золотом і поверненням своїм скарбів, повідомляє NEWSru.com.

Тимчасом Толкіна навряд чи можна було назвати антисемітом. Філолог за освітою, він був знайомий з івритом і справді вклав у образи гномів деякі єврейські риси.

Попри те, що Толкін відкидав спроби інтерпретувати його «Хоббіта» і «Володаря кілець» як алегорію, не виключено, що симпатичні гноми були створені ним у спробі «переписати» лібрето Ріхарда Вагнера «Кільце Нібелунгів», де образи гномів намальовані відверто антисемітським пером. Обидві історії ґрунтуються на пошуках магічного кільця, крім того, обидві наповнені символами і міфами скандинавської міфології.

Однак Толкін відчував відразу до прагнення Вагнера створити сучасну «расову міфологію».

Відомий випадок, коли німецький видавець «Володаря кілець» звернувся до Толкіна з проханням надати підтвердження того факту, що в жилах письменника тече «суто арійська кров».

Толкін, відчувши в цьому проханні бажання з’ясувати, чи немає серед його предків євреїв, відповів так: «У мене не арійські, а радше індо-іранські корені: мої предки говорили на хінді, фарсі, ромською та іншими мовами. Якщо я правильно зрозумів, вам цікаво, чи немає серед моїх предків євреїв. На жаль, представників цієї обдарованої нації серед них немає».

У листі другові письменник поскаржився на зухвалого видавця з Німеччини, зазначивши, що не вважає свідоцтво про відсутність єврейської крові в жилах патентом на шляхетність.

Як повідомлялося, нещодавно стало відомо, що режисер Пітер Джексон збирається зробити з дилогії про Хоббіта трилогію і розпочав переговори з цього приводу з кінокомпанією Warner Bros.

NEWSru