Нобеліат Мо Янь виголосив нобелівську промову, спершу похваливши цензуру

Нобелівський лауреат Мо Янь виголосив нобелівську промову, спершу похваливши цензуру, повідомляє Gazeta Wyborcza:

– Це як контроль в аеропорту, мало захопливо, але цього не уникнути, – сказав китайський нобеліат днями в Стокгольмі. У п’ятницю письменник проголосив традиційну нобелівську промову.

– Я – оповідач, – представився в промові. Згадував двадцять років у своєму рідному селі Ґаомі. І матір, просту селянку та водночас жінку з великим серцем, яка навіть, коли родина не доїдала, ніколи йому не відмовляла в грошах на книжки. Як джерело своєї творчості назвав класичну китайську літературу, а також Вільяма Фолкнера і Габріеля Гарсіа Маркеса.

 

Автор «Країни горілки» приїхав до столиці Швеції, щоби отримати нагороду, яка наповнила Китай гордістю. Коли 11 жовтня оголосили прізвище цьогорічного лауреата в галузі літератури, офіційні медіа перервали ефіри, щоб про це повідомити. А критики з усього світу розділилися на тих, котрі вважають, що він заслуговує на Нобеля, бо добре пише, і тих, котрі вважають, що зарано нагороджувати «офіційного» письменника з Китаю, де нема свободи слова. Останні згадують, що Китай ув’язнив Лю Сяобо, його колегу по навчанню, лауреата Нобелівської премії миру 2010.

Друг Читача