Книжкову кризу в Росії не подолати без державного втручання

Виступаючи на конференції, присвяченій підтримці та просуванню читання, генеральний директор мережі «Об’єднаний центр« Московський Будинок книги », президент Асоціації книгорозповсюджувачів незалежних держав і віце-президент Російського книжкового союзу (РКС) Надія Михайлова, загострила увагу присутніх на тому , що положення книготорговців в Росії продовжує погіршуватися.

За даними Надії Михайлової, в Росії близько 2500 видавництв, регулярно випускають книги, а книгарень – всього близько 2000, і їхня кількість стрімко зменшується. Михайлова нагадала, як сильно скоротилася мережа магазинів «Буква», яка опинилася за бортом угоди між збанкрутілою видавничою групою «АСТ» і видавництвом «Ексмо», а решту магазинів піддаються серйозній реструктуризації в збиток асортименту.

Навесні поточного року з’явилися чутки про те, що «Московський Будинок книги» перебуває в жалюгідному фінансовому становищі, і може бути проданий приватним інвесторам. Пізніше цю інформацію спростувала міська влада. Гендиректор мережі «МДК» зізналася, що керована нею книготорговельна структура збереглася виключно завдяки статусу державного підприємства та отриманню відповідної підтримки. Також, за інформацією видання «Книжкова справа», Михайлова розповіла, що мережеві магазини не приносять рівномірного прибутку, навіть навпаки – рентабельні торгові точки в центрі міста «тягнуть» на собі філії в спальних районах, які прибутків не приносять взагалі.

Обороти «МДК» на третину впали з 2008 року, і це становить 35%. В першу чергу, на 40% зменшилися продажі в сегменті професійної літератури. Порушені також інші тематичні розділи. Немає серйозного погіршення тільки серед дитячої та навчальної літератури.

Відсутність інтересу покупців до книг змушує книготорговельні підприємства зменшувати кількість книжкової продукції в торгових залах. Якщо мережа «МДК» все ще тримає частку книг в своїх магазинах на рівні 70%, то в регіонах і більш дрібних книготорговельних організаціях ця цифра вже впала до 50% і негативна тенденція продовжує зберігатися, зазначила Михайлова.

Оптимізм Надія Михайлова висловила тільки з приводу активного впровадження на ринок електронних книг. Гендиректор «МДК» вважає, що «цифра» не витіснить друковані видання, кожен формат займе свою нішу.

Головне, на чому потрібно нині зосередитися представникам книжкового бізнесу, вважає президент АСЬКР, – це захист авторських прав і боротьба з піратством.

 

Pro-books