Білоруське КҐБ полює на вражі книжки білоруською мовою

У редактора журналу «Arche» Валерія Булгакова конфіскували більше 5000 книг. Валерій Булгаков не виключає можливості відкриття проти нього кримінальної справи, – повідомляє Наша Ніва.

Як повідомив 18 жовтня Валерій Булгаков, 2 жовтня були конфісковані понад 5000 примірників книг з його колекції. Вони зберігалися в селі Юрковичі Логойського району. За словами Булгакова, там були книги близько двадцяти найменувань, які вийшли в 2000-х. Всі книги білоруською мовою.

Булгаков повідомив також, що з 21 вересня співробітники Департаменту фінансових розслідувань (ДФР) перевіряли друкарню в Мінську, де друкується «Arche». Вилучили документи.

Ще раніше, 14 вересня, в Гродно, на презентації нової книги із серії журналу «Arche» – «Радянізація Західної Білорусі» історика Яна Шумського – співробітники податкової інспекції зробили «контрольну закупку».

Після цього вони конфіскували близько двохсот екземплярів журналу та книг, на які у Булгакова не було з собою накладних. Вчора господарський суд Гродненської області оштрафував Булгакова за звинуваченням у незаконній підприємницькій діяльності – за продаж книг і журналу. Штраф становить 500 тисяч рублів. Вилучено також виручку за продані видання – 875 тисяч рублів, а також вилучені 194 примірники книг і журналів.

У господарському суді представник Жовтневої податкової інспекції Гродно пояснив, що Булгаков продавав книги, не маючи реєстрації підприємця, крім того, він не видавав ні чеків, ні талонів.

Він також пояснив, що припис відвідати презентацію і зробити контрольну закупівлю надійшов з обласної податкової інспекції.

4 жовтня Департамент фінансових розслідувань заарештував рахунок журналу «Arche» на тій підставі, що редакція не представила витребувані документи вчасно.Бухгалтер журналу стверджує, що ніякого запиту до них не надходило, а потім, на вимогу ДФР, вони подали всю документацію за весь період існування журналу.

 

Валерій Булгаков – відомий білоруський інтелектуал, автор ряду книг, у тому числі фундаментальної «Історії білоруського націоналізму».  Він кандидат філософських наук, з 1998 року, тобто з моменту заснування журналу, є редактором «Arche», що завоював популярність найбільш інтелектуального щомісячного видання.
Сам факт конфіскації 5000 томів на білоруській мові в глухому селі нагадує епізоди міжвоєнної історії Західної Білорусі: аналогічні вилучення проводила тоді польська дефензива.

Треба відзначити, що частка білоруськомовних видань в загальному тиражі книг в Білорусі впала нижче 10%. Причому державні видавництва працюють під суворим ідеологічним контролем, а Білорусь залишається однією з останніх країн, де книговидавнича діяльність підлягає ліцензуванню.
За матеріалами газети Наша Ніва