У Празі відкрилась виставка, присвячена Францу Кафці та Бруно Шульцу

У Празі відкрилась виставка, присвячена двом різним, але й у чомусь подібним митцям – чеському письменникові, який писав німецькою, – Францу Кафці, й уродженцеві українського Дрогобича, художникові й письменнику – Бруно Шульцеві, який писав польською. Обидва загинули у розквіті творчих сил, так і не допливши до свого берега. Виставка, а також низка інших культурних акцій у Чехії присвячені 120-літтю від дня народження й 70-ліття від дня смерті Бруно Шульца.

Обоє – Бруно Шульц і Франц Кафка походили з єврейських родин, життя і творчість обох розгортались на периферії тодішньої Австро-угорської імперії й у всій повноті розкриває їхній трохи загадковий світ, загальмований плин часу, таємничі, із подихом меланхолії, традиції.


Однак, якщо про Франца Кафку в Чехії й у світі відомо багато, то українського митця Бруно Шульца знають менше. Саме таку мету – познайомити Бруно Шульца з чехами ближче – поставили перед собою організатори празької виставки – Чеський культурній центр і Польський інститут у Празі та Єврейський музей у Стокгольмі.

Говорять, що Бруно Шульца з його «п’янко гірким запахом Дрогобича» чехам відкрив відомий письменник Богуміл Грабал. Згадують про те, що Грабал, прочитавши «Цинамонові крамнички», перекладені на чеську, як і «Санаторій «Під клепсидрою», сказав, що Бруно Шульц – це «його письменник».

На виставці представлені прижиттєві літературні видання Бруно Шульца, нечисленні фотографії, копії графічних та малярських творів, виконані у Варшаві спеціально для виставки. З них виринає атмосфера його оповитого таємницями Дрогобича, неповторна говірка його сучасників, які розмовляли українською, польською, ідиш, але й трохи німецькою, а то й усіма разом. А щоб наблизити це середовище, організатори празької виставки підготували низку інших акцій, розповіла Радіо Свобода працівник Чеського центру в Празі Люція Закопалова.

«Передусім це два дуже цікаві фільми, – зазначає вона. – Перший – стрічка Беньяміна Ґайслера «Відкриття твору». Фільм задокументував відкриття знахідки – фресок Бруно Шульца, які він створив на замовлення офіцера гестапо Фелікса Ландау для його сина. Фрески були виявлені випадково у віллі в Дрогобичі, де жила родина Ландау. Другим є мультиплікаційний фільм американських авторів, побудований за сюжетом оповідання Шульца «Вулиці Крокодилів». Є ще на виставці фотографії польського фотографа Куби Камінського про сучасний Дрогобич – цикл називається «Дрогобич без Шульца».

Фрески для дітей Ландау – гестапівця, який на час роботи немов би взяв під свою охорону Шульца, були виявлені у 2001 році під час ремонту вілли. За нез’ясованих досі обставин частина з них була перевезена до центру «Яд ва-Шем» до Єрусалима, інша зберігається у Дрогобичі.
За матеріалами Радіо «Свобода»