Фільм «Аватар» вважають екранізацією якутського епосу

Міністр культури Якутії Андрій Борисов заявив, що сюжет фільму Джеймса Кемерона «Аватар» був запозичений з якутського епосу «Олонхо».

В «Олонхо» фігурує, зокрема, Світове Древо. Ключовим персонажем епосу є богатир з плем’я Айии, який проходить через різні випробування, щоб захистити родичів і одноплемінників. У 2005 році ЮНЕСКО включила «Олонхо» до списоку об’єктів нематеріальної культурної спадщини, що охороняються.

В «Аватарі» події розгортаються на планеті Пандора, місцеве населення якої також спілкується зі священним деревом, у якому нібито знаходиться душа богині-матері Ейви.

«Ще 20 років тому я наполягав на тому, що нам треба розвивати якутське кіно, а то американські кіноіндустрії будуть знімати фільми за нашим глибокодумним епосом. Зараз ми бачимо, що фільм «Аватар» Кемерона знятий за мотивами епосу «Олонхо», – заявив Борисов.

Фільм «Аватар», у якому знялися Сем Уортінгтон, Зої Салдана, Сігурні Уівер, Мішель Родрігес і Джованні Рібізі, вийшов у прокат у 2009 році. Збори з картини станом на сьогоднішній день складають понад 2,7 мільярда доларів США. Раніше вже проводилися паралелі між сюжетом «Аватара» й індіанською легендою про Покахонтас.

Lenta.ru