Нобелівську нагороду скоротять на 20%

Суму Нобелівської премії в 2012 році буде скорочено на 20% – до 8 мільйонів шведських крон (1,1 мільйона доларів), щоб уникнути дестабілізації фінансового фонду, з якого здійснюються виплати.

Засновник нагород – шведський винахідник Альфред Нобель, який помер 1896 року, – заповідав свій величезний статок на заснування п’яти премій – в галузях медицини або фізіології, хімії, фізики та літератури, а також Премії миру.

У 1968 році Держбанк Швеції в пам’ять про Нобеля заснував премію в галузі економіки. В останні роки розмір премії становив 10 мільйонів шведських крон, повідомляє РИА «Новости».

«Одним з найбільш важливих завдань Нобелівського фонду є дотримання безпеки економічної бази премії. Отже, капітал, переданий Альфредом Нобелем, вимагає управління, яке дозволить вручати фінансову складову нагороди в безстроковій перспективі і водночас гарантувати незалежність інститутів, які нагороджують», – сказано в заяві ради директорів Нобелівського фонду.

Зазначається, що доходи від діяльності Нобелівського фонду останнім часом перестали покривати його операційні витрати. Крім розміру самої премії, будуть зменшені витрати на утримання адміністрації фонду та на проведення урочистих заходів під час вручення нагород.

Нагадаємо, 10 грудня 2011 року у шведській і норвезькій столицях пройшла кульмінація нобелівських урочистостей – вручення премії і святковий бенкет для лауреатів і гостей. Захід відбувається в день пам’яті Альфреда Нобеля, який пішов з життя 10 грудня 1896 року. Це вручення – 110-те за ліком. У кожній з шести дисциплін його розмір становив 10 млн крон (1,49 млн дол).

А церемонія 2010 року пройшла винятково. Через скандал із присудженням Премії миру китайському дисидентові Лю Сяобо і вкрай різку реакцію офіційної КНР, що не дозволила приїхати номінанту, ніхто з призерів цієї нагороди не отримав.

Newsru