Письменники повернули мирний протест на вулиці Москви

Тисячі людей вийшли на московські бульвари в неділю на прогулянку з письменниками, сподіваючись повернути собі право на мирний протест після поліцейського полювання за незадоволеними і розгону 50-тисячної демонстрації, якими ознаменувалося повернення Володимира Путіна в Кремль на третій термін, пише агентство Reuters.

Близько 10 тисяч осіб пройшлися від Пушкінської площі до Чистих прудів до табору супротивників Путіна, розбитого в середу після трьох днів зачистки Москви, за які поліція затримала близько 1 000 пікетників, людей, які гуляли бульварами і снідали в кафе з білими стрічками – символом протесту.

«Я думав, у мене галюцинації. Я не міг повірити, що в Москві в центрі міста поліція ганяє людей, хапає їх незрозуміло чому. Чомусь не можна ходити зі стрічками білого кольору. Кафка якийсь», – описав підставу для прогулянки письменник Борис Акунін.

«Сенс сьогоднішньої акції був у тому, щоб продемонструвати владі всю абсурдність такої поведінки з власним народом».

Колона людей розтягнулася на кілька кілометрів, заповнивши чотири московські бульвари – від Страсного до Сретенського – і проїжджу частину. Рух перекрили, але поліції помітно майже не було, лише біля Чистих прудів з декількох припаркованих автозаків поліцейські фотографували те, що відбувається, на мобільні телефони на радість людям, які відповідали тим же.

Люди, прикрашені білими стрічками, не приховували радості щодо несправджених прогнозів: народу прийшло несподівано багато, поліції – несподівано мало, а замість обіцяних дощу і холодного вітру було тепло і сонячно. Пікетники обійшлися без плакатів і скандування, але періодично аплодували, копіюючи стиль мовчазного протесту, що прижився в сусідній Білорусі.

«Нас дуже залякували. І ми були в страху. І я думала, подолаю я в собі цей страх? Це моє місто чи ні? Чи маю я право вільно пройтися вулицею? Моя мета сьогодні – подолати свій власний страх і показати тим, хто намагається нас залякати, що ми не боїмося», – сказала 75-річна пенсіонерка Світлана.

Тиждень тому поліція розігнала несподівано масовий узгоджений мітинг напередодні інавгурації Путіна, влаштувала полювання за незадоволеними в день інавгурації і завершила зачистку міста арештом організаторів «гулянь» Москвою  Олексія Навального і Сергія Удальцова в ніч на середу. Обидва отримали по 15 діб.

Путін, його прем’єр Дмитро Медведєв і парламентські партії не звернули уваги на те, що відбувається, поліція оцінювала ситуацію в місті як «в цілому спокійну», а єдиною реакцією влади стали коментарі прес-секретаря Путіна. Дмитро Пєсков побажав поліції діяти жорсткіше і пообіцяв неминучий розгін табору незадоволених на Чистих прудах біля пам’ятника казахському поетові Абаю.

У п’ятницю за побитих ОМОНом пікетників заступилися політики на чолі з колишнім міністром і другом Путіна Олексієм Кудріним. Вони звинуватили «наділених владою радикалів» у зриві мітингу 6 травня. У неділю Кудрін поклав на владу відповідальність за майбутнє мирного протесту.

«Контрольна прогулянка» показала, що протестна активність може повернутися в мирне русло. Все залежить від влади», – написав він у Twitter.