У найдавнішому тексті календаря Майя кінця світу немає

Американські археологи виявили в північній частині Гватемали будинок писаря племені Майя, на стінах якого були намальовані найдавніші на сьогоднішній день астрономічні таблиці, що описували сонячний і місячний рік, а також багаторічні цикли руху Венери і Марса, повідомляють закордонні ЗМІ.

«Ці фрески є найбільш ранніми астрономічними таблицями Майя, які були коли-небудь виявлені археологами. Це не зовсім календар як такий, а таблиці, що задають інтервали місячних місяців і містять в собі цілий ряд складних математичних розрахунків, пов’язані з астрономією. До цього подібні розрахунки були відомі тільки по Дрезденському кодексу – рукописи майя, що датується 14-15 століттями», – пояснив Дмитро Бєляєв – заступник директора мезоамериканських центру імені Кнорозова Російського державного гуманітарного університету.

Археологи виявили на трьох вцілілих стінах будинку кілька цікавих фресок. На північній стіні був зображений портрет монарха, який правив у цій частині держави в той час.
Ця ж стіна являла собою астрономічний календар, в якому писар передбачив час затемнень і «зустрічей» Місяця, Марса і Венери на найближчі 1-7 тисяч років. Дані обчислення продовжувались на східній стіні, де був написаний сонячний календар і особливий релігійний календар, в якому рік триває 260 днів.

«Не зовсім зрозуміло, навіщо майя записували ці розрахунки на стіні. Ймовірно, ця будівля могла виступати в якості училища для астрономів. Самі учні писали на папері, а написи на стіні виступали» наочним посібником». Подібна гіпотеза вже існувала, правда, в ній мова йшла про школу переписувачів, розташованої в зовсім іншому місті. Цілком можливо, що була такого роду школа для навчання астрономів», – продовжив Бєляєв.

Як підкреслюють вчені, останні дні ні в одному з календарів Майя не варто розглядати як час «кінця світу». На початку 2000 років останній день в одному з календарів Майя – 21 грудня 2012 року – став вважатися однією з найбільш вірогідних дат «кінця світу». Стародавні Майя передбачили, що світ продовжить існувати в незмінному вигляді ще 7000 років.

Як вважає російський учений, даний календар і пов’язані з ним розрахунки цікаві самі по собі і не мають ніякого відношення до передбачуваного кінця світу.

«Ці таблиці ніякого відношення до 2012 року не мають, в них і дати такої не зустрічається. Цілком показово, що на той момент ця дата була не важливою, якщо їй не приділили уваги. Головне, що це відкриття показало, що традиція розрахунку календарів була присутня набагато раніше, ніж вважалося раніше. Тепер треба думати, коли такі таблиці почали складатися», – підсумовує Бєляєв.
УНН