Ізраїльська поліція залучила бібліотеку до пошуку архіву Кафки

Ізраїльська поліція звернулася до Національної бібліотеки Ізраїлю за допомогою в розслідуванні справи про вкрадені рукописи письменника Франца Кафки. Як стало відомо газеті «Гаарец», поліція намагається з’ясувати, звідки були вкрадені рукописи, виявлені правоохоронними органами в березні 2012 року, і чи дійсно вони належать перу Кафки.

Поліція припускає, що знайдені документи могли бути викрадені з будинку Єви Хоффе, однією з дочок Естер Хоффе – секретарки і розпорядниці майном Макса Брода, який, у свою чергу, був розпорядником Кафки. Після смерті літератора архів Кафки, який Брод відмовився знищувати, перейшов Естер. Вона частково його продала в Німеччину. Крім того, Естер Хоффе, як і її дочки, відмовлялася від публікації вмісту архіву, так що достеменно невідомо, що саме там зберігається.

Частину архіву, що знаходиться в банках Цюріха і Тель-Авіва, вдалося «розсекретити» за рішенням суду лише у 2010 році. Відомо, що деякі документи зберігаються і в будинку Єви – вона кілька разів заявляла, що через галас навколо архіву до неї намагалися проникнути грабіжники. Більш того, в 2010 році Єва Хоффе говорила, що деякі документи (правда, за словами її адвоката, не дуже важливі) з її квартири все-таки вкрали. Згідно із заявою Хоффе, злодії забрали книги, листи та інші папери. Тоді ж поліція завела дану справу, про хід якої весь цей час нічого не було відомо.

Два роки тому Національна бібліотека Ізраїлю, яка виступає за збереження культурних цінностей на території країни, почала вимагати, щоб їй передали всі рукописи, які зберігаються у Єви, щоб уникнути чергового пограбування. Доля архіву з квартири Єви Хоффе буде вирішена найближчим часом.

Згідно із заповітом Макса Брода, архів повинен бути переданий в Національну бібліотеку, проте ситуація ускладнюється тим, що місце знаходження заповіту також невідоме. Передбачається, що папір теж зберігається в архіві у сестер Хоффе.

За даними видання, зараз співробітники бібліотеки порівнюють виявлені рукописи Кафки з тими, що зберігаються у них. Коментарі поліції і адвокатів Хоффе газеті одержати не вдалося. Що саме знайшла поліція в березні 2012 року, також не повідомляється.

Lenta.ru