Британський єгиптолог знайшов фрагменти Книги Мертвих, яка писалась протягом 5 тисяч років

Британський єгиптолог Джон Тейлор, що працює в музеї штату Квансленд (США), стверджує, що виявив близько 100 фрагментів стародавньої книги. Знахідка поклала кінець археологічним пошукам стародавнього рукопису, який містить заклинання, що допомагають померлим перейти в загробне життя.

Книга Мертвих – це єгипетський рукопис довжиною до 20 метрів. Магічні заклинання, написані на папірусі, використовувалися служителями храму на замовлення родичів померлих, повідомляє Daily Mail.

Знайдені частини папірусу, що зберігалися весь цей час в музеї, утворюють відсутню частину Книги, вважає Тейлор. В останніх сторінках рукопису зображена п’ятикутна зірка і сонячні диски.

Заклинання Книги Мертвих допомагають померлому подолати небезпеки потойбічного світу і знайти спокій після смерті.

Уривки цього дорогоцінного рукопису розкидані по всьому світу. І ось тепер, після ста років пошуків, відсутні її частини знайдені. Всього у розпорядженні науковців є лише 4 копії цього рукопису.

Джон Тейлор тепер планує зібрати всі фрагменти рукопису в електронному вигляді. На його думку, «склеювання» Книги Мертвих допоможе розгадати досі невідомі таємниці і краще зрозуміти одну з найбільш захоплюючих і складних цивілізацій стародавнього світу.

Книга Мертвих – збірка єгипетських гімнів і релігійних текстів, що поміщається в гробницю з метою допомогти померлому подолати небезпеки потойбічного світу і знайти спокій у післясмерті. Являє собою низку з 160-190 (у різних варіаціях) незв’язаних між собою розділів, різного обсягу, починаючи від довгих поетичних гімнів і закінчуючи однорядковими магічними формулами. Назва Книга Мертвих дана єгиптологом Лепсиусом, але правильніше її було б назвати Книгою Воскресіння, так як її єгипетська назва – Рау ну перет ем херу дослівно перекладається як Глави про вихід до світла дня.

Цей твір вважався дуже давнім ще під час правління Семті, фараона I династії, і, понад те, був тоді настільки об’ємним, що вимагав скорочення, неодноразово переписувався і доповнювався з покоління в покоління протягом майже 5 тисяч років, і будь-який благочестивий єгиптянин жив, постійно звертаючись до навчання Книги мертвих; єгиптян ховали, керуючись її вказівками; їхня надія на вічне життя і щастя була заснована на вірі в дієвість її гімнів, молитов і заклинань.

Особливий інтерес для дослідників представляє 125-й розділ, в якому описується посмертний суд Осіріса над померлим. На суді покійний звертається до Осіріса, а потім до кожного з 42 богів, виправдовуючись в смертному гріху, яким той чи інший бог відав. У цій же главі міститься текст виправдувальної мови:

«Слава тобі, боже великий, владика обопільної правди. Я прийшов до тебе, пане мій. Ти привів мене, щоб споглядати твою красу. Я знаю тебе, я знаю ім’я твоє, я знаю імена 42 богів, які перебувають з тобою у палаті обопільної правди, які живуть, підстерігаючи злих і харчуючись їхньою кров’ю в день звіту перед обличчям Благого. Ось я прийшов до тебе, владика правди; я приніс правду, я відігнав брехню. Я не творив несправедливого щодо людей. Я не робив зла. Не робив того, що для богів гидота. Я не вбивав. Не зменшував хлібів в храмах, не зменшував їжі богів, не відбирав заупокійних дарів у небіжчиків. Я не зменшував заходів зерна, не зменшував міри довжини, не порушував заходи полів, не збільшував вагових гирь, не підробляв стрілки ваг. Я чистий, я чистий, я чистий, я чистий».

Також існує Саітська версія Книги мертвих, що з’явилася в результаті діяльності фараонів XXVI династії, коли відбулося загальне відродження давніх релігійних та поховальних традицій, були відновлені храми, а старі тексти Книги мертвих переписані, перероблені і впорядковані.

Нагадаємо, раніше в єгипетському монастирі Святої Катерини було знайдено фрагмент найдавнішої Біблії, вік якої датується 350 роком до н. е. Знайдений фрагмент Біблії, який містить вірші Книги Ісуса Навіна, є частинами Синайського кодексу, про існування яких нічого не було відомо.

Newsru.ua