Норвезький видавець відкликає тираж книги про теракт в Утейї

Через протести родичів одного із загиблих автору новинки, який був очевидцем подій, доведеться переробити текст, а видавцеві – підготувати інший тираж.

Як повідомляє газета Dagbladet, представники норвезького видавництва Cappelen Damm у п’ятницю оголосили про те, що відкликають з продажу щойно опубліковану книгу «Серце проти каменю». Автор новинки, яка з’явилася на полицях магазинів якраз напередодні початку судового процесу над Андерсом Брейвіком – це 22-річний Адріан Пракон, який був очевидцем торішніх липневих подій на острові Утейя і зумів врятуватися, прикинувшись вбитим. У книзі, яку Пракон написав у співавторстві з журналістом Еріком Меллером Сулхеймом, зібрані розповіді очевидців трагедії. Пресі автор заявив про те, що за порадою батька ще в лікарні почав записувати свої спогади, намагаючись психологічно пережити, оцінити і проаналізувати те, що трапилося.

Підготовка книги вже супроводжувалася деякими складнощами: спершу керівники молодіжного крила робочої партії не підтримали ідею її створення і просили видавців як мінімум почекати з випуском новинки. Як припускає Пракон, подібна протидія може бути пов’язано з потребою «контролювати все, що пов’язано з інформацією про ті події». На його думку, однак, кожен, хто опинився готовий розповісти про те, що пережив, повинен отримати право висловитися.

Тепер, уже після виходу книги, видавці зіткнулися з новою проблемою: серед персонажів, мова про яких ідеться в книзі, виявився 15-річний підліток на ім’я Ейвінд, загиблий одразу після розмови з батьками по телефону. Його родичі заявили, що не давали Пракону дозволу на використання фрагментів тієї телефонної розмови і тому вони включені в текст неправомірно. Керівники Cappelen Damm у відповідь на претензію погодилися відкликати 1,5 тисячі примірників книги з продажу. Найближчим часом текст буде доопрацьований, згадки про Ейвінд (яких більше двадцяти) зникнуть, а потім вийде новий тираж.

Нагадаємо, 22 липня в Норвегії стався подвійний теракт, жертвами якого стали 76 людей. 68 осіб було розстріляно на острові Утейя під Осло, ще вісім загинули внаслідок вибуху замінованого автомобіля в центрі норвезької столиці.

Криваву бійню на Утейї влаштував 32-річний етнічний норвежець Андерс Брейвік. Після стрілянини він був затриманий і за рішенням суду зараз перебуває в одиночній камері.

Брейвік також взяв на себе відповідальність за вибух в Осло, проте своєї провини не визнав.

За словами Брейвіка, він керувався «ідейними» мотивами: масове вбивство, за його задумом, мало привернути увагу суспільства до проблеми нелегальних мігрантів і необхідності боротьби з «ісламізацією Європи».

За матеріалами Pro-books