Всесвітня книжкова столиця-2012 Єреван святкуватиме 500-річчя книгодрукування

Шостий всевірменський форум письменників, присвячений проголошенню Єревана Всесвітньою столицею книги в 2012 році, стартує 20 квітня.
Для участі у форумі до столиці Вірменії прибуде близько 70 вірменських письменників з 20 країн світу, у тому числі 10 учасників з Нагорного Карабаху.

У квітні в рамках проголошення Єревана Всесвітньою столицею книги в 2012 році у зв’язку зі святкуванням 500-річчя вірменського книгодрукування передбачено проведення низки інших заходів.

Зокрема, 21 квітня в Центрі Гафесчян відкриється виставка вірменської книги «Armbook Expo», 22 квітня біля будівлі сховища стародавніх рукописів Матенадаран відбудеться урочиста передача титулу Всесвітньої столиці книги від Буенос-Айреса Єревану, а 23 квітня там же буде відкрито пам’ятник «Мшо чарнтір» («Мушский ізборник»). Меморіал присвячений двом відважним вірменкам, що врятували в трагічні дні Геноциду вірменів.
Спілка писменників Вірменії сподівається, що в результаті проведених заходів у Вірменії не тільки зросте інтерес до книг, а й відкриються нові книжкові магазини, в тому числі – магазин Дитячої книги, Дім книги, а також буде організований Міжнародний книжковий ярмарок, який періодично проводиться в інших країнах.

Єреван проголошений в 2012 році Всесвітньою столицею книги в зв’язку зі святкуванням 500-річчя вірменського книгодрукування. Початок вірменського книгодрукування відносять до 1512 року, коли Акоп Мегапарт видав у Венеції першу вірменську книгу «Урбатагірк».  Вірменський першодрукар мав свій видавничий знак.

Нагадаємо, що минулого року Брати Капранови пропонували Львову подаватися на конкурс Всесвітньої столиці книги.

Довідка «ДЧ». Перші друковані книги староукраїнською мовою видав Швайпольт Фіоль у своїй друкарні в Кракові («Осьмогласник» (1491) з дереворитом «Розп’яття», «Часословець» (1491), «Тріодь пістну» (не датована) і «Тріодь цвітну» (1491)).

В Україні перша підтверджена документально друкарня існувала у середині 15 ст. Відкриті в останні роки документи свідчать, що у 1460 році львівський міщанин Степан Драпан подарував свою друкарню львівському Онуфріївському монастирю (Черкащина). Це перша з відомих згадок про друкарство в Україні і Львові зокрема. Друга з відомих в Україні друкарень заснована у 1573 році Іваном Федоровичем (деякі джерела подають його прізвище як Федоров) у Львові. Пізніше почали діяти Острозька друкарня, Києво-Печерська друкарня та інші.

За матеріалами Екамас