Нобелівський лауреат Гюнтер Грасс опублікував антиізраїльський вірш

Вірш “Те, що повинно бути сказаним”, опублікований нобелівським лауреатом Гюнтером Грассом, найвідомішим з нині живих німецьких письменників, у газеті Suddeutsche Zeitung, де автор піддав гострій критиці  Ізраїль і політику єврейської держави відносно Ірану, викликав хвилю обурення в країні і за кордоном, повідомляє NEWSru Israel.

Представники як правого, так і лівого крила політичного спектра Німеччини, а також лідери єврейської громади країни здивовані “сліпотою” автора цих віршів, який, за їхніми словами, повністю ігнорує особливості ситуації, що склалася сьогодні на Близькому Сході, і називають даний літературний твір зразком несмаку.

Офіційний представник німецького уряду Штеффен Зайберт, прес-секретар глави уряду Німеччини Ангели Меркель, також прокоментував цю публікацію, проте його коментарі відрізнялися більшою стриманістю. Він зазначив, що митці користуються в його країні абсолютною свободою творчості, а влада Німеччини не має права втручатися в цей процес і давати оцінки їхнім творам.

У той же час глава Міністерства закородонних справ Німеччини Гвідо Вестервелле попередив про небезпеку, яка виходить від недооцінки серйозності ситуації та загрози Ірану – не називаючи імені Грасса. Натомість генеральний секретар опозиційної Соціал-демократичної партії Німеччини Андреа Налес в інтерв’ю Spiegel Online заявила, що цінує творчість письменника, однак вважає даний його вірш є “неадекватним і викликає занепокоєння”.

 

Що написав Грасс

“Атомна держава Ізраїль ставить під загрозу і без того крихкий мир”, – пише Гюнтер Грасс у вірші, названому “Те, що повинно бути сказаним”. 84-річний письменник в тексті вимагає організувати “постійний контроль” не тільки над іранськими ядерними об’єктами, “а й над” ізраїльським ядерним потенціалом “, передає ИТАР-ТАСС.

Він зізнається: “я не можу більше мовчати, бо лицемірство Заходу встало мені поперек горла, тепер можна сподіватися, що від ланцюгів мовчання звільняться й інші та закликатимуть винуватця видимої небезпеки відмовитися від насильства”. При цьому на початку вірша автор пише: хто про це заговорить, той піддасть себе небезпеці, оскільки “вердикт” антисемітизм виноситься часто”.

Керівництво єврейської громади Німеччини назвало вірш Грасса “агресивним агітаційним памфлетом”, а посол Ізраїлю в Берліні Еммануель Нахшона нагадав про сумно відому європейську традицію звинувачення євреїв у ритуальних убивствах напередодні свята Песах, пише 5 квітня німецьке новинне агентство DPA.

Захищати Гюнтера Грасса взялася тільки Зелена партія, голова якої Фолькер Бек нагадав критикам про те, що мова йде не про політичну статтю, а всього лише про вірш.

Нагадаємо, що в серпні 2006 року навколо імені Гюнтера Грасса і його ролі в післявоєнній Німеччині розгорівся скандал – після того, як письменник зізнався, що в молодості перебував у лавах Ваффен-СС. У той час, за словами Грасса, він сприймав цю організацію як космополітичне елітне з’єднання, і не бачив нічого поганого в нацистській уніформі.

Грасс також стверджував, що під час служби він не здійснював військових злочинів і не зробив жодного пострілу. Скандальне одкровення Грасса викликало широкий громадський резонанс і спонукало його до написання мемуарів під назвою “Цибулина пам’яті”.

Newsru