Британські бібліотеки пропонують співрозмовника напрокат

Фото: yaplakal.comУ Британії все більшого поширення набувають так звані «живі бібліотеки», де читачі можуть взяти напрокат не тільки книги, а й живого співрозмовника.

Відчуваючи в останні роки, як і всі бібліотеки світу, втрату читачів, співробітники Swiss Cottage, однієї із найбільших лондонських бібліотек, почали пропонувати своїм читачам «живі книги», – цікавих співрозмовників, здатних задовольнити не тільки елементарну спрагу спілкування відчужених один від одного жителів великих міст, але й стати джерелом інформації з найрізноманітніших галузей знання.

У бібліотеці завели каталог, у якому перераховані наявні «живі книги» з короткими описами їх кваліфікації та особистісних якостей. У каталозі можна знайти шкільного вчителя, соціолога, поліцейського, гомосексуаліста, мусульманина, феміністку, астролога і навіть колишнього бандита, який відсидів термін у в’язниці. Засновник руху «живих бібліотек» Ронні Еберджейл так пояснює свою мету: «Імпульсом для створення нашого руху послужило прагнення людей поговорити про те, що їх розділяє. Коли вісім років тому у нас зародилася ця ідея, я і мої колеги замислилися над тим, як створити можливості для діалогу між несхожими людьми. Ми хотіли дати їм можливість протиставити один одному свої переконання і упередження, і при цьому помістити їх у такі умови, де вони могли б відверто пояснити, чому вони не люблять, скажімо, гомосексуалістів, датчан або поліцейських. У таких розмовах у людей виникає розуміння того, що речі далеко не завжди такі, якими їм здаються».

Поки «живі книги» в лондонській бібліотеці видаються тільки на 30 хвилин. У бібліотечному каталозі зазначені дні та години, коли їх можна взяти напрокат. Треба сказати, що «живі книги» запрошуються не з вулиці. Перш ніж запропонувати їх читачам, співробітники бібліотеки проводять з ними співбесіду, з’ясовують рівень їхньої кваліфікації та комунікативності, а також наскільки кожна така «книга» може бути цікава. Судячи з перших відгуків читачів, для багатьох з них «живі книги» стали одкровенням. Але найдивніше, що й самі «книги», називають свої бесіди з читачами неоціненним життєвим досвідом.
Радіо «Свобода»