Цього року цифрові книжки бібліотекам США обійдуться дорожче, ніж минулоріч

Бібліотечне співтовариство США з’ясувало, що рано раділо новинам про зміну цінової політики лідера видавничого ринку країни – збереження доступу до повного асортименту цифрової книжкової продукції Random House обійдеться дорого.

У лютому найбільший американський видавець Random House офіційно оголосив про те, що закупівля цифрових книг з весни обійдеться бібліотекам дорожче. До цього нововведення представники бібліотечної спільноти поставилися більш ніж лояльно, оскільки лідер ринку обіцяв як і раніше надавати читачам доступ до повного асортименту своїх е-книг. І це в той час, коли найбільші американські видавці почали активно практикувати обмеження доступу до контенту. Так, HarperCollins віднедавна дозволяє використовувати один е-екземпляр тільки 26 разів, а Penguin після деяких підготовчих заходів і зовсім згорнув свою співпрацю з провайдером OverDrive, який технічно підтримує сервіс оренди електронних книг у бібліотечних установах. У світлі цих подій Random House, здавалося, обрав найбільш акуратну тактику взаємодії з бібліотеками і виявляє очевидну готовність іти їм назустріч, проте на практиці все виявилося далеко не так однозначно.

За повідомленням журналу Publishers Weekly, на початку березня представники бібліотек забили тривогу: стали відомі конкретні оновлені ціни на закупівлю продукції Random House в електронному форматі. Як з’ясувалося, для великого числа найменувань вони виросли в 2-3 рази, і, з урахуванням того, що електронні копії за закупівельною ціною і до весни найчастіше обходилися дорожче паперових, тепер цей розрив став просто гігантським. Особливо в тих випадках, коли справа стосується новинок: так, наприклад, видання в твердій палітурці і Kindle-версія потенційного бестселера Eisenhower in War and Peace (реліз – 21 лютого 2012 року), бібліотекам доступні відповідно за 20 з невеликим і 120 доларів (до 1 березня е-копія оцінювалася в 40 доларів). Керівники багатьох бібліотечних установ дружно прогнозують, що при подібних витратах не вдасться уникнути суттєвих дірок у бюджеті.

Американська бібліотечна асоціація (American Library Association), у свою чергу, поширила звернення до Random House, висловлюючи надію, що видавець перегляне своє рішення, яке вкрай негативно позначиться на фінансовому стані бібліотек, які і без того переживають серйозну кризу. У заяві підкреслюється, що бібліотечні установи повинні мати можливість купувати широкий асортимент цифрового контенту за розумною ціною, щоб всі читачі мали доступ до творчих і культурних ресурсів сучасності. Бібліотекарі в черговий раз нагадали про те, що розраховують бути в центрі цифрової революції, а не на периферії.

Pro-books