Півмільйонa рідкісних французьких книг стануть загальнодоступними

Нововведення французьких законотворців викликало неоднозначну реакцію видавців. Одні оцінюють його як удар по «піратству», інші – як удар по інтересам правовласників.

Французький уряд прийняв закон про оцифрування півмільйона унікальних книг, створених в ХХ столітті. Мета проекту – захистити від піратів і зробити суспільним надбанням французькі книги, написані до 2001 року, які більше не продаються ні в друкованому, ні в електронному вигляді. Французька Національна бібліотека вже складає список видань, які будуть включені в програму.

Як пише швейцарська газета Le Temps, на проект вже виділено 30 мільйонів євро. Автори книг, що потрапили до списоку, стають учасниками проекту «за умовчанням», але можуть відмовитися протягом шести місяців. Нововведення викликало обурення французьких видавців. Напередодні голосування, в Інтернеті з’явилася петиція під назвою «Авторські права повинні залишитися невід’ємними», написана групою правовласників і авторів.

Творці петиції стверджують, що новий закон вводить подвійні стандарти щодо інтелектуальної власності і навіть порушує авторські права: адже правовласники фактично позбавляються можливості вирішувати долю книг, які ще не стали суспільним надбанням (у Франції, як і в багатьох інших країнах, це відбувається через 70 років після смерті автора). Якщо правовласник вирішить перевидати книгу в новій версії, її цифрова копія створить конкуренцію цьому новому продукту. Французькі письменники і видавці закликали уряд розглядати договори з правовласниками, перш ніж перейти до оцифрування книг.

Незважаючи на протести, закон був прийнятий. Власникам авторських прав пообіцяли виплачувати винагороду (причому, розмір роялті сягає 50%) і надати право накласти вето на продаж цифрових копій книг.

Варто відзначити, що багато представників французької інтелектуальної еліти оцінили нововведення позитивно, оскільки воно сприяє боротьбі з піратством, до того ж, понад півмільйона рідкісних книг стають доступними всім зацікавленим читачам: оцифровані видання потрапляють в центральну базу даних всіх французьких бібліотек.

Pro-books