Презентували перший український переклад «Ферми тварин» Орвелла, зроблений 65 років тому

 

Вашингтонський прес-клуб отримав подарунок, український переклад твору Джорджа Орвелла «Ферма Тварин», виданий 1947 року в Німеччині зі вступом, який написав сам Орвелл. Зробила цей подарунок американська журналістка українського походження Андреа Халупа. Вона отримала цю книжку від свого дядька, який колись був інтернованим у таборі біженців у містечку Гайденау.

Молодий науковець Ігор Шевченко якось здобув англомовний примірник «Ферми тварин». Його вразило, наскільки цей твір віддзеркалював життя в Радянському Союзі.

Шевченко вивчив англійську мову, слухаючи ББС. Він часто читав іншим біженцям цей твір вголос і перекладав на ходу. Якось Шевченкові вдалося дізнатися адресу Орвелла, і він написав йому листа з проханням дати дозвіл на український переклад твору. Орвелл довго не вагався і дав добро. Письменник був дещо засмучений тим, як видавці відмовлялися видати «Ферму тварин» в Англії, інтелектуальні кола тоді ще були великими симпатиками більшовизму і багато хто не хотів розсердити свого воєнного партнера Сталіна. Отож Орвелл хотів, щоб якомога більше людей могли прочитати його книгу.

Орвелл і Шевченко листувалися, узгоджували переклад і новий вступ, який до свого твору написав Орвелл (читайте його в інтернеті тут).

Мюнхенське видавництво Прометей надрукувало твір і кинуло його по таборах. Цей український переклад був першим перекладом твору з англійської. Перекладач Ігор Шевченко виступив під псевдонімом Іван Чернятинський.

На жаль велику партію книг захопили американці і передали їх червоним, які, звичайно, спалили все.

 

Коли журналістка Андреа Халупа дізналася про Орвелла та українців, вона зрозуміла, що знайшла те, чого бракувало в її кіносценарії про Голодомор. Вона вирішила завершити свій проект сценою, в якій українські біженці, багато хто з яких пережив Голодомор, читають «Ферму тварин».
​​
Довідка. Ігор Шевченко став відомим нині вченим-візантістом, був головою Міжнародної асоціації візантистів, почесним головою Української академії мистецтв та наук в США, професором низки університетів, насамкінець професором Гарвардського університету, мав блискучу наукову кар’єру. Разом із професором Омеляном Пріцаком Ігор Шевченко був співзасновником Українського наукового інституту Гарвардського університету (УНІГУ). Він помер у грудні 2009 року.

 

За матеріалами Радіо «Свобода»