Оприлюднено шорт-лист «арабського Букера»: переможець отримає 50 тисяч доларів

Переможець буде оголошений 27 березня – йому належить отримати грошовий приз у розмірі 50 тисяч доларів; усі фіналісти, що потрапили в шорт-лист, також отримають премію в розмірі 10 тисяч.

Міжнародна премія в області арабської літератури (International prize for Arabic fiction) була заснована при безпосередньому сприянні організаторів англомовного «Букера» і вважається природним її аналогом для арабомовних письменників. На сьогодні, премія, заснована в 2008 році, була вручена вже чотири рази: причому минулого року нагороду розділили між собою відразу двоє переможців, Раджа’а Алем і Мохаммед Ахаарі.

Лонг-лист премії цього року був оголошений в листопаді 2011 року, а тепер оголошено і короткий список із шести авторів, яким належить поборотися за премію. Всі шестеро письменників – чоловіки, і всі пишуть, більш-менш, про проблеми збереження й еволюції арабських культурних традицій у сучасному світі. Так, романіст з Тунісу Хабіб Селмі міркує про зіткнення традиційної релігії із сучасністю, єгиптянин Нассер Ірак – про хлопця, який вирушає в Дубай на заробітки, арештованого за помилковим звинуваченням, його співвітчизник Еззедін Чукрен Фишере описує самотність головного героя, що потрапив ще далі – до Нью-Йорку, Яббур Дуаі і Рабе Ябер з Лівану аналізують історію власної країни, а Башир Муфті з Алжиру створив таємничу історію з автобіографічними елементами про секретну організацію, якось пов’язану з урядом країни.

Аж до оголошення шорт-листа залишався в секреті і склад суддівського комітету цього року. Як стало відомо, до нього потрапила, серед інших, професор Університету Манчестера Хода Ельссада. Журі вручить премію на урочистій церемонії в Абу-Дабі 27 березня цього року.

Znaki