“Російський Букер десятиліття” Чудакову присудили посмертно

Літературну премію “Російський Букер десятиліття” посмертно присудили Олександрові Чудакову за роман “Лягає імла на старі сходи…”. Урочиста церемонія вручення премії відбулася ввечері 1 грудня в московському готелі “Золоте кільце”.

Олександр Павлович Чудаков – філолог, який прославився, насамперед, дослідженнями творчості Чехова. Також він видавав і коментував роботи Юрія Тинянова. Свій автобіографічний роман літературознавець вперше надрукував в “Знамени” в 2000 році. Помер Чудаков 3 жовтня 2005 року.

Премію “Студентський Букер десятиліття”, лауреата якої вибирали студенти російських ВНЗ, присудили Тетяні Толстой за роман “Кись”.

На “Букера” цього року претендували п’ять творів – черверо фіналістів премії минулих років і один лауреат:

Шорт-лист премії було сформовано 1 листопада цього року. До нього увійшли твори, які були обрані з 60 книг, що потрапили до фіналу звичайного “Букера” з 2001 по 2010 роки.

  • Олег Павлов, “Карагандинські девятини, або Повість останніх днів” (лауреат, 2002)
  • Олександр Чудаков, “Лягає імла на старі сходи…” (Фінал, 2001)
  • Захар Прилепин, “Санька” (фіналіст, 2006)
  • Людмила Улицька, “Даніель Штайн, перекладач” (фінал, 2007)
  • Роман Сенчин, “Елтишеви” (фіналіст, 2009)

Премія «Російський Букер десятиліття” вручається вперше. Через те, що цього року у Оргкомітету закінчився контракт із спонсором, а нового знайшли вже після початку преміального циклу, присудження звичайного “Букера” було відкладено. Проте організатори премії вирішили не пропускати рік і вручити особливу нагороду. Журі премії складалося з членів журі минулих років.

Лауреатові “Російського Букера десятиліття” надається грошова винагорода в розмірі 600 тисяч рублів. Приз отримала вдова Олександра Чудакова Маріетта.

ukranews.com