Практика «електронного» і «паперового» читання в Росії: читають задарма

У дослідженні, проведеному Аналітичним центром Юрія Левади на замовлення та за сприяння Федерального агентства з друку і масових комунікацій, виявлено основні тенденції зміни читацьких практик.

Як повідомляється на сайті Росдруку, свіже дослідження «паперового» і «електронного» читання в Росії обговорювалося в рамках нещодавньої московської Всеросійської конференції «Національна програма підтримки і розвитку читання: проблеми та перспективи». Підсумки опитувань представили в спільній доповіді керівник відділу соціально-політичних досліджень «Левада-Центру» Б. В. Дубін та Начальник відділу книжкових виставок і пропаганди читання Росдруку А. Н. Воропаєв.

З’ясувалося, що в 2010 році порівняно з 2009 частка респондентів, які читають книги (художню літературу) щоденно або майже щоденно, знизилася з 13% до 10%. В аналогічній пропорції скоротилася і частка опитаних, які читають книги хоча б раз на тиждень. Частка ж тих, хто ніколи або практично ніколи не читає книги, виросла з 34% до 45%. 58% купують книги, які хочуть прочитати, в книжкових магазинах, 49% беруть у друзів, 25% скачують з Інтернету. 62% респондентів заявили, що не купують книги (9% – купують раз на рік або рідше), 38% збирали домашню бібліотеку і продовжують цим займатися, у 44% в домашніх зібраннях «немає книг або до ста книг». Борис Дубін серед причин падіння інтересу до читання виділив «кризу комунікацій і кризу самоідентифікації в умовах відсутності нових орієнтирів в змінених соціокультурних умовах».

Що стосується хвилюючого всіх питання про формати, то 84% респондентів нині знають про те, «що таке електронна книга або e-book, рідер». 72% заявили, що читають тільки традиційні книги, 3% – тільки електронні, 25% читають книги в обох форматах. 56% читачів використовують у якості носія рідер (ПК з можливих відповідей був виключений), 25% – комунікатор, смартфон, 22% – мобільний телефон. 54% опитаних читають цифрові книги вдома, 23% – у міському транспорті, 14% – у відрядженні, подорожі. 26% читачів цифрових книг заявили, що скачали за останній місяць 3-5 книг, 23% – 1-2 книги, 21% – 6-10 книг. 42% вважають, що із застосуванням е-книги, вони стали читати більше, а 48% – стільки ж, скільки і раніше. Тепер про наболіле: 79% повідомили, що скачують книги в Мережі безкоштовно, 18% – як правило, безкоштовно, але якщо не знаходять, купують в магазинах, 0,4% – як правило, за гроші. На думку Олександра Воропаєва, той факт, що користувачі сприймають електронну книгу як щось явно вільне, повинен викликати тривогу у видавців.

Подробиці можна знайти у презентаціях, розміщених на сайті Росдруку.

Pro-books.ru