Джейн Остін отруїли миш’яком

Такого висновку дійшла письменниця детективного жанру Ліндсі Ешфорд, яка останні три роки працювала над своїм новим романом у провінційному Чотене, де «перша леді англійської літератури» провела значну частину життя.

Остаточної згоди між дослідниками щодо того, що стало причиною смерті Джейн Остін у віці 41 року, немає: у якості причини нерідко називають хворобу Аддісона, від якої письменниця, дійсно, лікувалася в останні роки життя, і рак. Ліндсі Ешфорд, однак, вважає, що не можна виключати ймовірність вбивства.

До таких висновків прийшла Ешфорд після знайомства з листами Джейн Остін, які вона виявила в чотенській бібліотеці. В одному з них, написаному за кілька місяців до смерті, авторка «Гордості і упередження» пише: «Я відчуваю себе значно краще і потихеньку починаю приводити себе в порядок, оскільки останнім часом я виглядала жахливо – чорно-біла і всі кольори спотворені» . За словами Ешфорд, яка за родом професії знайома з такого роду подробицями, опис надзвичайно нагадує симптоми отруєння миш’яком: одним із результатів може стати порушення пігментації шкіри, при якому деякі ділянки чорніють, а інші стають білими. Після цього Ліндсі Ешфорд через колишнього президента американського Товариства Джейн Остін дізналася про існування пасма волосся письменниці, проданого в 1948 році на аукціоні, розшукала його і вмовила віддати на експертизу. Експертиза показала наявність миш’яку в організмі жінки, якій належало волосся.
Ліндсі Ешфорд не стверджує безапеляційно, що Джейн Остін була отруєна – судячи з усього, до смерті привела недосконалість медицини того часу, оскільки як ліки доктор цілком міг прописати Остін препарат, що містить миш’як. Тим не менш, відкриття послужило для Ешфорд джерелом натхнення для нового роману під заголовком «The Mysterious Death of Miss Austen» і представляє собою фантазію на тему можливого вбивства великої англійської романістки.

Znaki