Достоєвський не зустрічався з Діккенсом

Теорію про зустріч двох великих романістів XIX століття, яка побутує з 2002 року, спростував дослідник творчості Діккенса Майкл Холлінгтон.

Відомості про те, що Федір Достоєвський зустрічався з Чарльзом Діккенсом, творчість якого, як відомо, дуже цінував, вперше з’явилися в руках у літературознавців у 2002 році. Тоді в журналі The Dickensian, присвяченому біографії і творчості автора «Олівера Твіста», було опубліковано лист Достоєвського до свого лікаря, датований 1878 роком, в якому той згадував про зустріч з Діккенсом в липні 1862 року, аж до деяких деталей (при зустрічі Діккенс нібито розповідав Достоєвському про те, як у ньому уживаються дві особистості – хороша і погана).

Холлінгтон, у своїх дослідженнях творчості Діккенса раніше вже посилавшись на цей факт, засумнівався в ньому – перш за все не розуміючи, чому Достоєвський вперше згадав про зустріч у своєму листуванні через шістнадцять років. Спроба знайти першоджерело, звідки було передруковано лист, закінчилася крахом: Холлінгтон не зміг знайти казахстанський журнал, де нібито було опубліковано лист, попутно дізнавшись, що в дослідженнях творчості Достоєвського листа лікаря за 1878 не значиться. У результаті дослідник дійшов висновку, що або публікація в не знайденому казахстанському журналі, або публікація в The Dickensian була сфальшована.

Однак, того факту, що Діккенс і Достоєвський могли зустрічатися, Холлінгтон не виключив – автор «Ідіота», дійсно, відвідував Лондон в 1862 році з метою зустрічі з Олександром Герценом. Проте навряд чи два письменники могли б вільно спілкуватися – наскільки відомо, англійської мови Достоєвський не знав, як і Діккенс – російської.

Znaki