Андрухович знов роздає інтерв’ю німецькомовній пресі

Відомий український письменник Юрій Андрухович в інтерв’ю німецькому виданню заявив, що Україна повернулася до стану, у якому була до Помаранчевої революції.

“Від революції 2004 року залишився лише шанс, який ми згаяли, – цитує Андруховуча Tageszeitung. – Сьогоднішні можновладці довкола Віктора Януковича роблять усе можливе для того, аби спалити мости за опозицією. Власне, будь-який українець, який намагається публічно висловлювати свою думку, перебуває у небезпеці: процес над Тимошенко – лише гучна історія. Будь-хто може стати жертвою сваволі міліції – і це відбувається щоденно”.

Юрій Андрухович також вважає, що нинішня атмосфера в Україні нагадує ту, що була десь у 1999 році, за часів президентства Леоніда Кучми. Але є і відмінності:

“Це повернення до епохи Кучми, з тією тільки різницею, що зараз все набагато жорсткіше, ніж раніше. Кучмі було хоча б важливо, який імідж у його країни буде серед західних демократій”, – заявив Юрій Андрухович в інтерв’ю Tageszeitung.

Утім, як вважає письменник, українці не готові до нових протестів, адже не бачать “сенсу і цілей”. Крім того, студенти також не можуть бути рушійною силою нових “майданів”, як це було наприкінці 90-х чи на початку 2000-х – каже Юрій Андруховч і пояснює:

“Минулого року стало відомо, що органи державної безпеки змушували ректорати іти на співпрацю і регулярно повідомляти про політичну активність своїх студентів і співробітників. Відкрито заявити про це ризикнув лише ректор Католицького університету у Львові, а тисячі його колег просто погодилися співпрацювати із владою”.

Навіть на тлі серйозних економічних проблем у Європі, ситуація в Україні виглядає ще більш похмуро:

“Всі розуміють: навіть якщо криза серйозно зачепить Європу, там все одно все буде краще, ніж у нас. У нас є тільки криза – і більше нічого”.

На погляд письменника, українська еліта хоче одночасно скористатися і перевагами демократичного строю у західних країнах, і авторитаризму у себе вдома:

“У них є нерухомість у Європі, вони тримають свої гроші у європейських банках, їм є що втрачати у Європі”, – розповідає Юрій Андрухович Tageszeitung і додає, що і Європа змушена грати роль “друзів Києва”, адже надто сильний тиск з боку Брюсселя може штовхнути Україну у бік Москви.

ВВС